ESC 2020 – Selezioni Nazionali


images

La selezione dei partecipanti all’Eurovision Song Contest spetta alle emittenti televisive competenti dei singoli stati. A loro spetta la scelta del metodo di selezione: una selezione interna (quindi cantante e/o brano vengono scelti dall’emittente stessa), come accade solitamente per San Marino o Australia, oppure può organizzare un festival musicale (il pubblico sceglie un vincitore che viene invitato a partecipare all’Eurovision Song Contest), come accade in Norvegia (Norsk Melodi Grand Prix), Svezia (Melodifestivalen), Italia (Festival di Sanremo), Grecia (Ellinikós Telikós) e molti altri. Il vincitore dell’eventuale festival però non è obbligato a partecipare all’Eurovision Song Contest né tanto meno è obbligato ad esibirsi con la canzone vincitrice, ad esempio Iva Zanicchi ha vinto il Festival di Sanremo nel 1969, in coppia con Bobby Solo, con la canzone “Zingara”, ma all’Eurovision Song Contest si presentò da sola con il brano “Due grosse lacrime bianche”. Con il tempo buona parte delle emittenti sta abbandonando la selezione interna in favore del festival musicale.

I partecipanti non devono obbligatoriamente avere vincoli di nazionalità (ad esempio nel 1988 la Svizzera vinse con la cantante canadese Céline Dion) e le canzoni non hanno restrizioni riguardanti la lingua (anche se nelle prime edizioni vigeva un obbligo di cantare in una delle lingue ufficiali del proprio paese).

8e849f73-e0db-4864-b5be-107028b6800f

Eurovision Song Contest 2019 ← Eurovision Song Contest 2020 → Eurovision Song Contest 2021 Contest

• Paesi – Finale (per risultati finali)

  •  Paesi Bassi all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country

 Paesi Bassi

National selection
Selection process Internal selection
Selection date(s) Artist:
Song: 

Host

Presenter(s)
Host broadcaster AVROTROS (in collaboration with NPO and NOS) – 

Participants

Number of entries 1
Selected entrant
Selected song “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Paesi Bassi in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Duncan Laurence – “Arcade” • 2020  – “” • 2021►

The Netherlands participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by .  was internally selected by the Dutch national broadcaster, Algemene Vereniging Radio Omroep / Televisie Radio Omroep Stichting (General Association of Radio Broadcasting /  Television Radio Broadcasting Foundation -AVROTROS) to represent The Netherlands in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Internal Selection: 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Paesi Bassi (Final):

3.2.2.Points awarded by Paesi Bassi (Semi-final ):

Semi-final 
Score Televote Jury
12 points
10 points
8 points
7 points
6 points
5 points
4 points
3 points
2 points
1 point

Points awarded by Paesi Bassi (Final ):

Final
Score Televote Jury
12 points
10 points
8 points
7 points
6 points
5 points
4 points
3 points
2 points
1 point

3.2.3.Split voting results: The following five members comprised the Dutch jury:

Split voting results from Paesi Bassi (Semi-final ):

Split voting results from the Netherlands (Semi-final )
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Split voting results from Paesi Bassi (Final):

Split voting results from the Netherlands (Final)
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin The Netherlands
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country The Netherlands
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Duncan Laurence – “Arcade” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Arcade” – Duncan Laurence • 2020 – “” • 2021►

  •  Francia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Francia

National selection

Selection process … 2020
Selection date(s) Semi-finals:
Final:

Host

Presenter(s)
Host broadcaster France 2 – 

Participants

Number of entries
Selected entrant
Selected song “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Francia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Bilal Hassani – “Roi” • 2020 – ” • 2021►

France participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The French national broadcaster, France 2 (France Télévisions – france·tv) organised the national final …. 2020 in order to select the French entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1…. 2020:

2.1.1.Format:

2.1.2.Competing entries (Artist / Song (English Translation/ Composition / Lyrics): 

2.1.1.Shows:

2.1.1.1.Semi-final 1 () – 

2.1.1.2.Semi-final 2 () – 

2.1.1.3.Final () – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Francia (Final):

3.2.2.Points awarded by Francia (Semi-final ):

Semi-final 
Score Televote Jury
12 points
10 points
8 points
7 points
6 points
5 points
4 points
3 points
2 points
1 point

Points awarded by Francia (Final ):

Final
Score Televote Jury
12 points
10 points
8 points
7 points
6 points
5 points
4 points
3 points
2 points
1 point

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Francia (Semi-final ):

Split voting results from Francia (Semi-final )
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Split voting results from Francia (Final):

Split voting results from Francia (Final)
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Bilal Hassani – “Roi” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Roi” – Bilal Hassani • 2020 – “” • 2021►

  •  Spagna all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Spagna

National selection

Selection process Internal selection
Selection date(s) Artist: 05.10.2019
Song: 

Host

Presenter(s)
Host broadcaster TVE –

Participants

Number of entries 1
Selected entrant Blas Cantó (Blas Cantó Moreno)
Selected song “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Spagna in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Miki – “La venda” • 2020 Blas Cantó – “” • 2021►

Spain participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by Blas Cantó. Blas Cantó was internally selected by the Spanish national broadcaster, Corporación de Radio y Televisión Española, S.A. (Spanish Radio and Television Corporation – RTVE) to Spain entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Internal Selection: 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Spagna (Final):

3.2.2.Points awarded by Spagna (Semi-final ):

Points awarded by Spagna (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Spagna (Semi-final ):

Split voting results from Spagna (Final):

3.3.Artist: 

Blas Cantó

Background information

Birth name Blas Cantó Moreno
Born 26 October 1991 (age 28)
Ricote, Murcia, Spain
Genres Pop
Origin Spain
Occupation(s) Singer
Years active 2000—present
Labels Warner Music Spain

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country Spain
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Miki – “La venda” • 2020 Blas Cantó – “” • 2021►

Blas Cantó Moreno (nato il 26 ottobre 1991 a Ricote, Murcia) è un cantante spagnolo, salito alla ribalta come componente della boy band iberica Auryn. Rappresenterà la Spagna all’Eurovision Song Contest 2020 in Rotterdam.

3.3.1.Biografia: Nato nella comunità autonoma della Murcia, Cantó ha esordito nella musica a otto anni, quando ha vinto il suo primo concorso musicale organizzato da Teresa Rabal, i Premi Veo Veo della regione murciana

Nel 2004 ha partecipato ad Eurojunior, il processo di selezione spagnolo per il rappresentante nazionale allo Junior Eurovision Song Contest 2004 con il brano “Sentir”. Nella serata finale del programma, Cantó si classificò secondo dietro a María Isabel con il brano “Antes muerta que sencilla”.

Nel 2009 è entrato a far parte della boy band Auryn insieme ad Álvaro García-Gango Guijarro, Carlos Pérez Marco, David Martín Lafuente e Daniel Fernández Delgado (Dani Fernández, che ha rappresentato la Spagna allo Junior Eurovision Song Contest 2006 con il brano “Te doy mi voz”). Nel 2011 il gruppo ha preso parte a Destino Eurovisión, il processo di selezione nazionale per l’Eurovision Song Contest 2011. Dopo aver superato le semifinali, si sono presentati alla serata finale con tre brani: “El sol brillará”, “Evangeline” e “Volver”. Con quest’ultimo il gruppo si è classificato secondo dietro a Lucía Pérez.

Dopo l’esperienza della selezione nazionale, il gruppo ha pubblicato il singolo di debutto “Breathe in the Light” seguito dal primo album Endless Road, 7058, scalando le classifiche spagnole nel 2013. Il successo del gruppo continuò anche con la pubblicazione degli album successivi Anti-Heroes (2013), Circus Avenue (2014) e Ghost Town (2015). Dopo lo scioglimento del gruppo avvenuto nel 2016, Cantó ha avviato la sua carriera da solista.

A luglio 2016 il cantante è stato confermato come concorrente alla quinta edizione del programma televisivo spagnolo Tu cara me suena (TCMS, gara fra vip, impegnati nell’imitazione di personaggi celebri del mondo della canzone, attraverso la reinterpretazione dei brani di questi ultimi) (Your Face Sounds Familiar, e in Italia, la versione è intitolata Tale e quale show, ed è condotto da Carlo Conti), vincendo l’edizione con il 55% dei voti dal parte del televoto nella finale.

Il 3 marzo 2017 ha pubblicato il suo primo singolo da solista “In Your Bed”, seguito poi nel 2018 dai singoli Drunk and Irresponsible ed “Él no soy yo”, quest’ultimo certificato disco di platino dalla PROMUSICAE con oltre 40.000 copie vendute a livello nazionale. Il 14 settembre 2018 ha pubblicato il suo album di debutto Complicado, che ha raggiunto la vetta della classifica spagnola.

Il 5 ottobre 2019 l’emittente radiotelevisiva spagnola RTVE ha confermato di aver selezionato internamente l’artista come rappresentante della Spagna all’Eurovision Song Contest 2020, a Rotterdam nei Paesi Bassi.

3.3.2.Discografia: 

• Solista: 

3.1. Album in studio

2018 – Complicado

3.2.Singoli:

  • 2017 – In Your Bed
  • 2017 – Drunk and Irrensponsible
  • 2018 – Él no soy yo
  • 2018 – Complicado
  • 2018 – No volveré (A seguir tus pasos)
  • 2019 – Dejarte ir (feat. Leire Martínez)
  • 2019 – Si te vas

• Con gli Auryn: 

  • 2011 – Endless Road, 7058
  • 2013 – Anti-Heroes
  • 2014 – Circus Avenue
  • 2015 – Ghost Town

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “La Venda” – Miki • 2020 “” – Blas Cantó • 2021►

 

  •  Germania all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Germania

National selection

Selection process Unser Lied für Rotterdam 2020
Selection date(s) Semi-finals:
Final:

Host

Presenter(s)
Host broadcaster NDR / ARD

Participants

Number of entries
Selected entrant  
Selected song “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Germania in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 S!sters – “Sister” • 2020 – “” • 2021►

Germany participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The German national broadcaster, Norddeutscher Rundfunk / Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland (Northern German Broadcasting / Working group of public broadcasters of the Federal Republic of Germany – NDR / ARD) organised the national final Unser Lied für  in order to select the German entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Unser Lied für Rotterdam

2.1.1.Format

2.1.2.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

The six finalists met twenty four international songwriters at the songwriting camp:

Artist Song Songwriter(s)

2.1.3.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Unser Lied für Rotterdam –
Draw Artist Song Eurovision
Panel
International
Jury
Televote Total Place
1
2
3
4
5
7

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Germania (Final):

3.2.2.Points awarded by Germania (Semi-final ):

Points awarded by Germania (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Germania (Semi-final ):

Split voting results from Germania (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 S!sters – “Sister” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Sister” – S!sters • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Regno Unito all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Regno Unito
National selection
Selection process Internal selection
Selection date(s) Artist:
Song: 
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue BBC –
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Regno Unito in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Michael Rice – “Bigger than Us” • 2020 – “” • 2021►

The United Kingdom participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by .  was internally selected by the British national broadcaster, British Broadcasting Corporation (BBC) to United Kingdom entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Internal Selection: 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Regno Unito (Final):

3.2.2.Points awarded by Regno Unito (Semi-final ):

Points awarded by Regno Unito (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Regno Unito (Semi-final ):

Split voting results from Regno Unito (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Michael Rice – “Bigger than Us” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Bigger than Us” – Michael Rice • 2020 – “” • 2021►

 

  • Italia all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country Italia
National selection
Selection process 70º (LXX) Festival di Sanremo (Festival della canzone italiana, Italian song festival of Sanremo)
Selection date(s) Semi-finals: 04.02.2020, 05.02.2020, 06.02.2020, 07.02.2020
Final: 08.02.2020
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue RAI –
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
Italia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Mahmood – “Soldi” • 2020 – “” • 2021►

Italia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Italian national broadcaster, Radiotelevisione italiana S.p.A. (RAI) announced in November 2019 that the winning performer(s) of the 70º Festival di Sanremo 2020 would earn the right to represent the nation at the Eurovision Song Contest in Rotterdam, The Netherlands. 

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

  • sezione CAMPIONI

 

  • sezione NUOVE PROPOSTESanremo Giovani 2019 è il programma che racconta la fase finale della selezione delle canzoni e degli artisti che accedono al Festival di Sanremo 2020.

Sono sessantacinque gli artisti che parteciperanno alle audizioni per Sanremo Giovani 2019, previste per il 3 novembre al Teatro delle Vittorie di fronte alla Commissione Musicale presieduta da Amadeus, in veste di direttore artistico, e composta da Claudio Fasulo, Gianmarco Mazzi, Massimo Martelli e Leonardo De Amicis. 

Al termine delle audizioni saranno scelti 20 tra gruppi e artisti singoli che parteciperanno alle “semifinali” in diretta nel pomeriggio di Rai1, all’interno della trasmissione condotta da Marco Liorni “Italia Sì”, nelle quattro puntate del 16-23-30 novembre e del 7 dicembre: allora si conosceranno i 10 finalisti dell’edizione di Sanremo Giovani in onda su Rai1 il 19 dicembre. Solo 5 di loro, infine, entreranno a far parte – assieme ai 2 vincitori di Area Sanremo e al vincitore della passata edizione di Sanremo Young – della categoria “Nuove Proposte” di Sanremo 2020.

Sanremo Giovani 2019: A Sanremo Giovani 2019 si sono candidati 842 cantanti, 163 in più rispetto allo scorso anno. Di loro 743 sono cantanti singoli (420 uomini e 323 donne) e 99 gruppi. Le richieste sono arrivate soprattutto dal Sud, 365, e dal Nord, 299. Seguono il Centro, 167, e l’estero, 11. Alla commissione musicale spetta il compito di selezionare i cantanti da promuovere alle audizioni dal vivo di Roma. La commissione è  presieduta dal Direttore Artistico del Festival di Sanremo Amadeus ed è formata da Gianmarco Mazzi (già direttore artistico dei Festival 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2012 e Sanremo Young), Claudio Fasulo (vicedirettore di Rai1), Massimo Martelli (autore tv e di quattro Festival) e dal Maestro Leonardo De Amicis (già impegnato a Ti lascio una canzone). 

I sessantacinque cantanti che parteciperanno alle audizioni per conquistare i venti posti disponibili per le semifinali sono (tra parentesi le precedenti esperienze tv):

  1. YaMatt (Matteo Filippo Galvani) – Desideri
  2. I TRISTI (Simone Cavazzoni Pederzini) – L’ultima notte dell’anno
  3. Fadi (Thomas Oluwarotimi Fadimiluyi) – Due noi
  4. Federica Abbate – I sogni prima di dormire
  5. Nico Arezzo (Domenico Arezzo) – VOLO
  6. LOREN (Gabriele Burroni, Francesco Mucè, Marco Ventrice, Richard Nelsen Cocciarelli, Giovanni Mazzanti) – Stendhal
  7. Manuel Finotti – INSHALLAH
  8. Réclame (Gabriele Roia, Marco Fiore, Riccado Roia, Edoardo Roia) – Il viaggio di ritorno
  9. Devil A (Angelo Autorino) – Disordine
  10. Fasma (Tiberio Fazioli) – Per sentirmi vivo
  11. Leo Gassmann – Vai Bene Così
  12. Giulia Mutti – Romanzo Cattivo
  13. JEFEO (Fabio Migliano) –  UN DUE TRE STELLA!
  14. AINÈ (Arnaldo Santoro) – Van Gogh
  15. IOSTOCONPAOLO (Paolo Palumbo, Cristian Pintus) – Io sono Paolo
  16. Libero (Proietto Libero) – La Casa del Vento
  17. Simona Severini – Una cosa bella
  18. Shari (Shari Noioso) – Stella
  19. Cobalto (Luca Biaggi, Lorenzo Martinotti, Martino Biginelli, Matteo Lorenzi) – Glover
  20. Calma (Marco Barbieri) – Labbra & Winston
  21. Richi Sweet (Riccardo Busi) – Dedicata a me
  22. FIVE AND FIST (Giulio Cavalli, Francesco Cavalli, Simone Boschetti, Marco Rampielli) – PRIMA DI TE
  23. Chico (Manuel Muñoz Contreras) – Con me
  24. Avincola (Simone Avincola) – Un rider
  25. Caponetti (Claudio Caponetti) – Batman Autogrill
  26. Mose (Simone Reo) – Hai mai
  27. Federico Baroni – Psycho Love
  28. LE LARVE (Jacopo Castagna) – PIOVE
  29. Cristina Cafiero – In punta di piedi
  30. LIBEREMENTI (Marco Agrusta, Walter Mignogna, Michele Marzii, Gabriele Andrisani, Andrea Semeraro) – Laurearmi in felicità
  31. NOVA (Davide Ferlito) – Resta
  32. Samuel Pietrasanta – E dove sarai tu
  33. Matteo Costanzo – La giusta distanza
  34. Michele Merlo – Vorrei proteggerti dal mondo
  35. EPICOCO (Davide Epicoco) – Da quando mi hai detto di sì
  36. Moonage (Alessandro Lisi, Costantino Terranova, Nicolò Morocutti, Adriano Trentacosti) – Portogallo
  37. Blindur (Massimo De Vita) – Eclisse
  38. LE RADÏCI ( Marco Costanzo, Mario Ciannello) – MI BASTEREBBE IL TUO NOME
  39. Filo Vals (Filippo Valsecchi) – Lunedì
  40. PURITANO (Daniele Rossetti) – La Storia Della Vita Mia
  41. LUCKY&STRIKE (Andrea Colardo, Eliseo Porcu) – SANGUE & ROSSETTI
  42. ICARO (Antonio Carozza) – Via
  43. WakeUpCall (Tommaso Forni, Oliviero Forni, Antonio Aronne, Simone Reda) – Tu non ascolti mai
  44. MOKI (Gabriele Rosciglione) – È TUTTO UN BLA BLA BLA
  45. Mike Baker (Michele Sechi) – Stupido
  46. Leonardo De Andreis – Rivelazione
  47. Seba (Davide Sebastianelli) – Davide Contro Golia
  48. MARKO (Annibale Marchesini) – VIVRÒ PER TE
  49. Thomas (Thomas Bocchimpani) – Ne 80
  50. Revman (Sebastiano Vitale) – San Michele il poliziotto
  51. ROBERTA FINOCCHIARO (Roberta Teresa FInocchiaro) – L’ANIMA È L’UNICA CHIAVE
  52. IDEM (Federico Esposito) – NON ME NE FREGA UN CA
  53. MARCO SENTIERI (Pasquale Mennillo) – BILLY BLU
  54. RAIM (Raimondo Cataldo) – LABIRINTO
  55. GAVIO (Gianfrancesco Cataldo) – LA MIA GENERAZIONE
  56. Patrizio Santo – L’estate a dicembre
  57. Filippo Ruggieri – Ah Paolè!
  58. Eugenio In Via Di Gioia (Emanuele Via, Lorenzo Federici, Eugenio Cesaro, Paolo Di Gioia) – Tsunami
  59. EASY FUNK (Giovanni Giovine, Custodero Leontino, Domenico Divittorio, Marino Daugenti) – Sognare è gratis
  60. MANITOBA (Filippo Santini, Giorgia Rossi Monti) – Ci divertiamo
  61. MANUEL MOSCATI (Manuel Moscatti) – DIMENTICA
  62. BIZZARRO (Bizarro Stefano) – PARLA SOLO CON ME
  63. LEONARDO TOMARELLI – Ne ho bisogno
  64. MADDA (Maddalon Francesco) – LA MIA STANZA
  65. ALESSANDRO COLI – PARANOIA
  66. Camille Cabaltera – Amore corrisposto
  67. Enrico Nadai – Margherita
  68. Ophelia – Coraggio

Cantanti esclusi: Filippo Ruggieri, Leonardo Tomarelli e Yamatt sono stati esclusi dalla competizione perché i loro rispettivi brani Ah Paolè!, Ne ho bisogno e Desideri, non hanno il requisito della novità richiesto dal regolamento. I tre sono stati sostituiti da Camille Cabaltera, Enrico Nadai e Ophelia.

I 20 semifinalisti di Sanremo Giovani 2019: 

  • AINÈ (Arnaldo Santoro) con “Van Gogh” (Universal Music Italia srl)
  • AVINCOLA (Simone Avincola) con “Un Rider” (Leave Music)
  • DEVIL A (Angelo Autorino) con “Disordine” (Yalla S.r.l.s.) 
  • EUGENIO IN VIA DI GIOIA (Eugenio Cesaro, Emanuele Via, Paolo Di Gioia, Lorenzo Federici) con “Tsunami”  (Universal Music Italia srl)
  • FADI (Thomas Olowarotimi Fadimiluyi) con “Due noi” (Sony Music Entertainment Italy Spa)
  • FASMA (Tiberio Fazioli) con “Per sentirmi vivo” (Sony Music Entertainment Italy Spa)
  • FEDERICA ABBATE con “I sogni prima di dormire” (Carosello C.E.M.E.D.)
  • GIULIA MUTTI con “Romanzo cattivo” (BMG Rights Management (Italy) S.r.l.)
  • JEFEO (Fabio Migliano) con “Un due tre stella” (M2music)
  • LEO GASSMANN con “Va bene così” (Universal Music Italia)
  • LIBERO (Libero Proietto) con “La Casa del vento” (Believe Digital)
  • MARCO SENTIERI (Pasquale Mennillo) con “Billy Blu” (DIVAS MUSIC PRODUCTION)
  • MIKE BAKER (Michele Sechi) con “Stupido” (Musicantiere snc)
  • NICO AREZZO (Domenico Arezzo) con “Volo” (STARPOINT CORPORATION)
  • NOVA (Davide Ferlito) con “Resta” (Orange Italy)
  • RAIM (Raimondo Cataldo) con “Labirinto” (Casa Discografica G Records)
  • RÈCLAME (Marco Fiore, Riccardo Roia, Edoardo Roia, Gabriele Roia) con “Il Viaggio di ritorno” (Giungla Dischi S.r.l.s.)
  • SAMUEL PIETRASANTA con “E dove sarai tu” (Arcoiris Edizioni Musicali di Raffaella Pelloni)
  • SHARI (Shari Noioso) con “Stella” (Warner Music Italy)
  • Simona Severini con “Una cosa bella” ()
  • THOMAS (Thomas Bocchimpani) con “Ne 80” (Warner Music Italy)

Cantante ritirato: Devil A, uno dei 20 semifinalisti selezionati per Sanremo Giovani, si è ritirato. L’artista era previsto in gara nel secondo blocco di partecipanti del contest pomeridiano di Rai1 “Sanremo Giovani a ItaliaSì!”, condotto da Marco Liorni, nelle giornate di sabato 30 novembre e sabato 7 dicembre. In sostituzione di Devil A il direttore artistico Amadeus, sentito il parere della Commissione musicale, ha selezionato per le semifinali Simona Severini con il brano “Una cosa bella”.

Sanremo Giovani 2019

Edizione XIII
Periodo 19 dicembre 2019
Sede Casinò di Sanremo
Presentatore Marco Liorni
Trasmissione TV Rai 1
Trasmissione radio Rai Radio 2
Trasmissione web RaiPlay
RaiPlay Radio

Cronologia

1leftarrow blue.svg2018

La tredicesima edizione televisiva del concorso Sanremo Giovani si svolgerà a Sanremo il 19 dicembre 2019, con la conduzione di Marco Liorni. L’evento sarà trasmesso su Rai 1, RaiPlay e Rai Radio 2.

Tra gli 842 candidati ne sono stati selezionati 65, dei quali solo 20 sono arrivati in semifinale. Di questi 20 artisti solo 10 arriveranno in finale; questi ultimi si sfideranno per aggiudicarsi i cinque posti disponibili nella sezione Nuove Proposte del Festival di Sanremo 2020. Ad essi si aggiungeranno altri 2 cantanti provenienti da Area Sanremo e la vincitrice della seconda edizione di Sanremo Young, Tecla Insolia.

Cantanti:

Interprete Canzone Autori
Ainé Van Gogh
Avincola Un rider
Eugenio in Via Di Gioia Tsunami D. Faini, E. Via, E. Cesaro, L. Federici, P. Di Gioia
Fadi Due noi A. Filippelli, T. Fadimiluyi
Fasma Per sentirmi vivo L. Zammarano, T. Fazioli
Federica Abbate I sogni prima di dormire Federica Abbate
Giulia Mutti Romanzo cattivo Giulia Mutti
Jefeo Un due tre stella A. Caldieri, A. Moroni, F. Migliano
Leo Gassmann Vai bene così Leo Gassmann
Libero La casa del vento F. Moretti, L. Proietto
Marco Sentieri Billy Blu
Mike Baker Stupido A. Di Dio Masa, M. Viglione, M. Sechi
Nico Arezzo Volo D. Marchi, D. Arezzo, F. Landi, I. Boschetto
Nova Resta
Raim Labirinto Ciro Scognamiglio
Rèclame Il viaggio di ritorno E. Roia, G. Roia, M. Fiore, R. Roia, D. Sinigallia
Samuel Pietrasanta E dove sarai tu Samuel Pietrasanta
Shari Stella Shari Noioso
Simona Severini Una cosa bella
Thomas Ne 80 D. Lazzarin, F. Nardelli, Thomas Bocchimpani

SemifinaliLe semifinali si svolgeranno all’interno di due delle quattro puntate speciali del programma Italia sì, in onda ogni sabato dal 16 novembre al 7 dicembre 2019 e condotte da Marco Liorni. Dei 20 artisti selezionati e giunti in semifinale, solo 10 accederanno alla finale del 19 dicembre.

Fasi del concorso:

Prima puntata: In questa puntata si sono esibiti i primi 10 semifinalisti con i rispettivi brani.

Ordine di uscita Interprete Canzone
1 Fadi Due noi
2 Raim Labirinto
3 Fasma Per sentirmi vivo
4 Leo Gassmann Vai bene così
5 Federica Abbate I sogni prima di dormire
6 Ainé Van Gogh
7 Nova Resta
8 Samuel Pietrasanta E dove sarai tu
9 Marco Sentieri Billy Blu
10 Thomas Ne 80

Seconda puntata – Prima semifinale: In questa puntata si esibiranno i 10 artisti già presentati nella prima puntata, stavolta in gara attraverso 5 sfide (2 artisti per sfida) con votazione da parte di una Giuria demoscopica e dalla Commissione musicale del Festival. Accede alla finale (In grassetto)

Sfida Ordine di uscita Interprete Canzone

1

1 Nova Resta
2 Thomas Ne 80

2

3 Raim Labirinto
4 Fadi Due noi

3

5 Federica Abbate I sogni prima di dormire
6 Fasma Per sentirmi vivo

4

7 Leo Gassmann Vai bene così
8 Samuel Pietrasanta E dove sarai tu

5

9 Marco Sentieri Billy Blu
10 Ainé Van Gogh

Terza puntataIn questa puntata si esibiranno i rimanenti 10 semifinalisti con i propri brani.

Ordine di uscita Interprete Canzone
1 Libero La casa del vento
2 Simona Severini Una cosa bella
3 Avincola Un rider
4 Rèclame Il viaggio di ritorno
5 Mike Baker Stupido
6 Giulia Mutti Romanzo cattivo
7 Jefeo Un due tre stella
8 Eugenio in Via Di Gioia Tsunami
9 Nico Arezzo Volo
10 Shari Stella

Quarta puntata – Seconda semifinale: In questa puntata si esibiranno i 10 artisti già presentati nella terza puntata, in gara con le stesse modalità e votati con lo stesso sistema utilizzati nella prima semifinale. Accede alla finale (In grassetto)

Sfida Ordine di uscita Interprete Canzone
1 1 Giulia Mutti Romanzo cattivo
2 Jefeo Un due tre stella
2 3 Rèclame Il viggio di ritorno
4 Libero La casa del vento
3 5 Shari Stella
6 Simona Severini Una cosa bella
4 7 Nico Arezzo Volo
8 Avincola Un rider
5 9 Mike Baker Stupido
10 Eugenio in in Via Di Gioia Tsunami

Finale: La finale del concorso va in onda il 19 dicembre 2019 in diretta su Rai 1 dal Teatro del Casinò di Sanremo con la conduzione di Amadeus. I 10 concorrenti sono votati dalla Commissione musicale del Festival, da una giuria demoscopica, da una giuria televisiva riunita per l’occasione e dal televoto. Vengono così decretati i 5 artisti che accedono alla sezione Nuove proposte del Festival di Sanremo 2020, insieme ai due finalisti di Area Sanremo e a Tecla Insolia, vincitrice della seconda edizione di Sanremo Young. Accede al Festival di Sanremo 2020 (In grassetto)

Ordine di uscita Interprete Canzone
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

GiuriaPippo Baudo, Carlo Conti, Antonella Clerici, Gigi D’Alessio Paolo Bonolis, Piero Chiambretti

Commissione musicaleLa commissione musicale incaricata di selezionare gli artisti per Sanremo Giovani è stata composta da: Amadeus, Gianmarco Mazzi, Claudio Fasulo, Massimo Martelli, Leonardo de Amicis.

Ascolti:

Puntate Messa in onda Telespettatori Share
Finale 19 dicembre 2019
Media

Area Sanremo 2019: Area Sanremo 2019 è la ventiduesima edizione di Area Sanremo, il concorso canoro curato dal Comune di Sanremo insieme alla Fondazione Orchestra Sinfonica di Sanremo che permette a due degli otto vincitori, selezionati da una giuria, di accedere alla sezione Nuove Proposte del Festival di Sanremo 2020.

L’iscrizione è totalmente gratuita. Tutta l’edizione 2019 si svolge esclusivamente a Sanremo con la collaborazione con il CPM Music Institute di Franco Mussida. Il direttore artistico di Area Sanremo è Massimo Cotto.

I partecipanti devono avere tra i 15 anni già compiuti e i 36 anni non compiuti alla data del 31 gennaio 2020 (se sei minorenne devi avere l’autorizzazione del genitore o del tutore). Possono partecipare se non hai mai partecipato a precedenti edizioni del Festival di Sanremo e  solo se hai un brano inedito sin dalla prima selezione eliminatoria (il brano deve essere depositato obbligatoriamente presso S.I.A.E.) di durata massima di 3 minuti e 30 secondi.

18-20 ottobre: audizioni eliminatorie primo gruppo. Cantanti ammessi alle audizioni:

  • CATEGORIA “SINGOLO”: Joosie (Giuseppina Abruzzese), Alessio Cristian Accardi, Martina (Martina Affidato), Garibaldi (Simone Alessio), Alle (Andrea Allerino), Sara Alotti, Felice Altieri, Amato (Gennaro Amato), Bernard Anemola, Michela Angeli, Maikol Arcarisi, Martin Arcobasso (Martino Arcobaso), Maurizio (Maurizio Arsieni), Mava (Matteo Avantaggiato), Francis Myles (Francesco Bacci), Giada Baglietto, Gianluchejo (Gianluca Bagnato), Jacopo Bagorda, Alberto Nemo (Alberto Nemo Barbierato), Tonia (Antonia Barbieri), Nerentola (Erika Barzanti), Francesco Battaglia, Ario (Daniele Baudo), Benedetta Bayari, Massimiliano Belli, Riccardo Maria Berticelli, Pan (Leandro Blancato), Michele Bonfitto, Alberto Boschiero, Barbara Bosio, Celeste (Mattia Brancati), Jaqueline Branciforte, Valentina Brozzu, MC-B (Alberto Bruseghini), Mazie (Mariangela Cagnazzi), Thaz (Simone Calvaruso), Ninnè (Nicoletta Canito), Daniele Capozucca, Francis (Francesco Capuano), Vanessa CI (Vanessa Caramma), JC (Gianmarco Cardia), Alice Carocci, Emilio Carrino, Vinile (David Caruso), Michele Castagnoli, B3nny (Benedetta Castelli), Marco Castiglione, 4Cima (Arinna Castorina), Piercat (Pierluigi Caterina), Adelaide Cavallaro, Bouvet (Filippo Checchi), Vala (Valentina Ciaffaglione), Bastyana (Michela Sebstiana Cillara), Cioffi (Andrea Cioffi), Ivan Ciolli, Roberta (Roberta Cipolla), Flavius (Flavius Andrei Circiumaru), Mario Cirincione, Umberto (Umberto Coco), Colie (Giulia Coda), Ettore Colella, Stefano Colli, Oissel (Alessio Colombrino), Luiza Constantin (Luiza Cerasela Constantin), Pietro Contini, Miriam Costantino, Marco Crepaldi, Adriatico (Luigi D’Alba), Dylan (Armando D’Ambrosio), Luana D’Angelo, Filospinato (Gianmarco D’Annibale), Foi (Federica De Fazio), Miky Del Cambio (Michele Del Cambio), Alessandro Del Sarto, Samuele Dessì, Mr. Dailom (Davide Di Bartolomeo), Marika Di Costanzo, Elena Di Leo, Elena Di Nardo, Alessio D. (Alessio Di Raimondo), Flavio Fabrizio, Fabiola (Fabiola Giovanna Falletta), Fanciullacci (Giulio Fanciullacci), Gianluca Gambrunus Faziotti (Gianluca Faziotti), Nanzy Fazzini, Dilla (Dilla Ferraiuolo), Noman (Marco Ferrara), Ulisse (Simone Salvatore Ferro), Carlie (Carlotta Foddanu), Manu (Emanuel Fontana), Madloco (Pietro Giovanni Forastiero), Frarè (Davide Fraracci), Alessio Gaetani, Gaia Gemmellaro, Dalì (Salvatore Genuardi), Alessia Gerardi, Daveede (Davide Ghiotto), Antonio Giagoni, Cinzia Simonet (Maria Vincenza Gorgoglione), Gianmarco Gridelli, Stella Grillo, Desiree Grossi, Silvia Rita Iannone, Deborah Ingargiola, Gian Marco Ippoliti, Kamel (Carmelo Irto), Francesco Itri Tardi, Nico Izzo, Vincet Libra (Vincenzo La Pira), Benvenuto (Benvenuto Lantillo), Hermes (Hermes Giordano Leandri), Giacomo Leonardi, Yuri Leone, Moca (Lorenzo Lisi), Littamè (Angelica Littamè), Flansi (Francesca Lorusso), Vitiana Lovicario, Hela (Manuela Lucchesi), Camilla Andrea Magli, Monteiro (Manuel Mancini Monteiro), Alessio Mancuso, Stev-n (Stefano Manfrellotti), Denise Manno, Giama (Gianni Marallo), Luciano Marchetti, Massimiliano Marchetti, Marchettini (Stefano Marchettini), Sara Marchi, Contrasto (Antonino Marino), Francesco marino, Skar (Angeo Martiello), Giovanni Masci, Benedetta Mazza, Gianmarco Melani, Edoardo Remol (Edoardo Michelucci), Angela Mignogna, Maninni (Alessio Mininni), Massimiliano Modesti, Alba Modugno, Claudio Monaco, Kevin (Kevin Natola), Mess (Massimiliano Negroni), Albeggio (Andrea Nicolardi), Owu Mesh (Meshak Owusu), John Boston (Francesco Padula), Mataego (Christian Paganelli), Generoso (Generoso Pagliuca, Ludovica Palma, Nicola Paltrinieri, Andrea Palumbo, Maritere Paolucci, Fabiana (Fabiana Papa), Astrid Paschina, Federico Pellegrini, Giulia Pellegrini, Eugenio (Eugenio Perelli), Matteo Perifano, Rachele Pesaresi, Empatia (Martina Petracca), Federica Petrone, Margherita Pettarin, Elek Style (Simone Pezzotti), Antonio Pisanello, Fabio Pisano, Martina Pitanti, Salvatore Pitarra, Rossella Plantamura, Aura Darco (Cristina Aurelia Popa), Valerio Porrovecchio, Praino (Francesco Praino), Hanami (Claudia Pregnolato), Matteo Prencipe, Giovanni Quaranta, Annamaria Ramaglia, Francesca Rapino, Samuele Riccobene, Sire (Savino Riontino), Lisa Rizzi, Mattia Rodegher, Simona Rossi, Anna Renè (Annamaria Rubino), Danilo Rusciano, Alessia Russo, Nicole (Nicole Agata Santonocito), Sax (Stefano Sarni), Rocco Scarano, Roberto Scavo, Serena Schintu, Paky (Pasquale Schiraldi), Ginevra (Ginevra Scognamiglio), Chris Cooper (Giulio Segala), Misga (Michele Sgaramella), Narko (Marco Sommella), Damiano Sorice, Simone Spacca, Unico (Unico Speranza), Alystarr (Alessia Stellato), Dac (Davide Sylos Labini), Erica (Erica Taci), Ciro Taurino, Tom Joker (Simone Tomei), Rio (Valerio Roberto Tommasino), Isoulnature (Andrea Tonelli), Eleonora Anna Bruna Tosca, Stormo (Mattia Tosi), Greta (Greta Tossani), Maralisa Ungaro (Marialuigia Ungaro), Rafel (Mario Usai), Davide Vaccari, Shago (Roberto Valenza), Tony Veltri (Antonio Veltri), Veronica Verri, Gianluca Versolatto, Giulia Vicini, Lorvi (Lorenzo Vincenti), Tania (Gaetana Vinciguerra), Andrae Visciglio, Carmen Zampella, Fulvio Zangirolami, Giulia Zaedda.
  • CATEGORIA “DUO”: Chiedo Venia, Erregi94, I revas (Duo), Note ubriache, Sospiri , The Coraline.
  • CATEGORIA “GRUPPI”: Billies, Half Nine, I barba, Il cremlino, Larenda, Le riflessioni, Musalibre, Rocky Horror, Trio Kaos.

25-27 ottobre: audizioni eliminatorie secondo gruppo. Cantanti ammessi alle audizioni:

  • CATEGORIA “SINGOLO”:  Alessandra Abbondanza, Al Verde (Enrico Acciani), Carlotta Adamo, Anna. (Anna Agnello), Patrizia Ajello, Daniele Aldvardi, Clessidra (Jlenia Alessia), Vea (Valeria Angelotti), Tiana (Cristiana Antoniani), Diego Antonini, Domenico Apicella, Danilo Aran, Elisabetta Arpellino, Arianna Attinasi, Astrale (Alessandro Attolini), Nøah (Giulio Attucci), Kobi (Simone Aucello), Massimiliano Auci, Avellis (Giuseppe Avellis), Marco Badiali, Aryan (Arianna Bagaglia), Dimarte (Martina Bagatin), Mikilì (Michele Balzano), Rico (Riccardo Barbato), Denise Barberi, Leira (Giuseppe Barberis), Matilde Barni, Vanessa Barraco, Lontananza (Giuseppe Basco), Gianni Basilio, Belfiore (Vincenzo Belfiore), Yharon (Shiaron Isabella Belloni), Pasquale Bellotta (Pasqualino Bellotta), Elio Belmare (Eliodoro Belmare), Simone Benaglia, Giada Bernardini, Desda (Davide Berni), Andrea Bertè, Silvia Bertino, Biagiotti (Alessandro Biagiotti), Debora Bigiavi, Alessandro Bigozzi, Denny Bitetti (Denny Bitetti), Lrnzo (Lorenzo Bonfanti), Carlo Bonnici, Simona Borgo, ESC (Francesco Botti), Rosario Bottone, Michele Braganti, Santi Briguglio, Arianna Brilli, Federico (Federico Brunazzi), Goji (Francesco Brunelli), Loto (Francesco Brunelli), Nathalie (Nathalie Noemi Bruno), Valentina Monica (Valentina Monica Buda), Camilla Buompastore, Eco (Gianluca Bussone), Carolina (Carolina Caccia), Aurora (Aurora Calabrese), Eloque (Alessio Caldo), Leo Caleo (Leonardo Caleo), Nico (Domenico Calvano), Giada Camilletti, Anna Aristea Camilli, Jonny Campagna (Giovanni Campagna), Cance (Giulia Cancedda), Francesca Cancellieri, Nicole Candela, Antonio Cannistrà, Massimo Cantisani, Fracapo (Alessandro Capezio), Luigi Capobianco, Giovanni Capozio, Dino (Gerardo Capozzolo), Matteo Cappella, Davide Caprari, Giada Capraro, Arianna Carchedi, Vincenzo Cardente, Luca Carrubba, Tonya (Antonia Paqualina Gerarda Casale), Diletta (Diletta Casalino), Mai (Cristina Pia Cascella), Le Rose e Il Deserto (Luca Maria Cassano), Adriano Cassarà, Walter Castaldo, Roberta Cleo (Roberta Castellano), Shamira (Shamira Casu), Frain (Donato Catanzaro), Diego Cavallaro, Mirko Ceccarelli, Oz (Ivano Tommaso Dimitri Cellaro), Allen Centeno (Allen Edward Centeno), Al Peccino (Pietro Ceppi), Costanza (Costanza Cerioni), Andrea Cerrato, Terry (Teresa Chironna), Aurora (Aurora Ciabatti), Stefano Ciarcia, Ciaro (Giulia Ciaroni), Settembre (Angela Cicchetti), Madlain (Maddalena Cicorella), Daniele Cigliano, Calandrella (Elisa Cimmelli), Cioffo (Massimialino Cioffo), Cis (Riccardo Cis), Ninetta (Valentina Ciuffreda), Virghee (Virginia Clerico), Crazy Polo (Paolo Colavito), Giulia Colzi, Cranìa (Francesca Cominassi), Il Conte Biagio (Biagio Conte), Cordio (Pierfrancesco Cordio), Maria Vittoria Costanzucci Paolino, Andrè (Andrea Crimi), Anna Cucchi, Miro (Mirko Cuci), Taylor Giusy Cucuccio, Valentina Curzi, Samuele Cutroneo, David Tramp (Davide D’agrosa), Miriana D’albore, Paola D’alessandro (Paola D’alessandro), Raffaele D’alfonso del Sordo, Marica D’amico, Marco D’annunzio, Luca D’arbenzio, Davide D (Davide D’errico), Nicolas D’urbano, Marco Dal Farra, Mickael Damelio,Gabriel (Gabriel Damiani), Anna Danieli (Anna Danieli),Isabella De Leo, Desil (Giuseppe De Lise), Chiara De Lorenzo, Dema (Andrea De Martino), Frank Demury (Francesco De Minicis), Ilaria De Rosa, Ela (Carmela De Rose), Barbara De Santis, Jennifer De Santis, Giuseppe De Simone, Davide Deiana, Federica Deiana, Andreas Del Grosso (Andrea Del Grosso), Fedes (Federico Del Rio), Endimione (Davide Della Longa), Damiano Dentella, Theale (Alessia Di Biase), Luca Di Cecco, Cristina Di Domenico, Difa (Lorenzo Di Fazio), Klaudia (Claudia Di Giandomenico), Iulio (Michele Di Iulio), Ser (Marco Di Lauro), Demanio (Salvatore Di Maggio),Onda (Matteo Di Nitto), Doriahn (Christian Di Pasquale), Claudia Megrè (Claudia Di Petro), Domyno (Domenico Di Puorto), Raevo (Giuseppe Di Terlizzi), Simone Savio Di Vincenzo, Frank (Francesco Dilluvio), Veronica Dito, La Dolci (Sabrina Dolci), Jessica Donnarumma, Lucia (Lucia Dragone), Noma (Greta Dressino), Maria (Valentina Egrotelli), Marco Elba, Salice (Carmine Esposito), Michela Esposto Renzoni, F A B (Fabrizio Fabiano), Alba (Alba Fagnani), Felice (Felice Falanga), Emmanuel Falato, Dannywhite (Andrea Falcone), Paolo Saverio Fantoni, Nicola F. (Nicola Farinello), Neno (Stefano Farinetti), Matteo Faustini, Fedele (Gianluca Fedele), Marco Feliciani, Marco Ferrieri, Giorgia Ferro, Nash (Francesco Ficorilli), Chiara Effe (Chiara Figus), Lavinia Fiorani, Merifiore (Maria Antonietta Fiore), Stefano Fiore, Alberto Fiorentin, Ambra (Ambra Flamini), Simone Foti (Simone Foti Cuzzola), Annalei (Anna Franca Fraccalvieri), Diorama (Matteo Franco), Lucia Fratini, Lisbona (Luca Fratto), Antonella Furfaro, Giulia Furgiuele, Leonardo Gallato (Peppe Gallato), Semeeno (Massimiliano Gallo), Lisa Gambini, Grace (Graziella Garassino), Frea (Francesca Gatti), Malavoglia (Gianluca Giagnorio), Klaudia (Claudia Giandomenico), Rosangela (Rosangela Giannuzzi), Maria Carola Giardina, Mario Francesco Giarola, Angela Giattino, Demian (Giovanni Giordano), Cesare Augusto Giorgini (Cesare Augusto Giorgini), Greta Ray (Greta Giussani), Eduardo Giusto, Salvatore Golia, Grace (Andrea Grassi), Giorgio Grasso, Aphrodyte (Sandy Grasso), Elisa Greco, Elisabetta Greco, Madalina (Iulia Madalina Grecu), Nochia (Giuseppe Grillo), Mavi (Maria Vittoria Guarracino), Roberto Gudese, Roberta Guerra, Riccardo Guglielmi, Dr€a (Andrea Imbrogno), Albe (Alberto Incarbona), Martina (Martina Infusino), Claudia Irto, Yassmine Jabrane, Brando (Marco Labadini), Annalaura Lacalamita, L. K. Cat (Noemi Lanari), Flavia Lanni (Flavia Lanni), Larocca (Domenico Larocca), Slow Wave Sleep (Emilio Larocca Conte), Latta (Alberto Lattanzi), Ruggero (Filippo Lazzari), Veronica Lenti, Alex Leo, Mattia Lever, Lara Grace (Lara Lo Carmine), Betty (Betty Locolle), Julia (Giulia Lonis), Reyes (Roberta Lotito), Liam (Liam Lucci), Emash (Gabriele Lupino), Tony (Tony Lusi), Andrea Luvrano, Arianna Luzi, Pietro Maggio, Flavio Magliozzo (Flavio Magliozzo), Raffaele Maio, Sophie (Giulia Maiolo), Vivì (Valentina Anna Maione), Arianna Manca, Valeria Mancini, La Mandirola (Elisa Mandirola), Manfredi (Orazio Manfredi), Darman (Dario Mangiacasale), Elisa Marcello, Sophia Marchese, Andrea Devis (Stefano Marchetti), Gabriele Marcosano, Andrea Marino (Andrea Marino), Federica Marino, Magma (Marco Giuseppe Marletta), Precipito (Andrea Martinelli), Alessandro Martino, Saverio Martucci (Saverio Martucci), Irene Massara, Margo (Martina Massimi), Maddalena (Maddalena Mazzaferri), Double G (Francresco Mazzanti), Flaminia (Flaminia Mazzella), F.I’M. (Francesco Ignazio Mazzeo), Meezy (Simona Mazzeo), Riccardo Mazzon, MM (Marco Mennillo), Francesco Michielan, Gibilrossa (Giorgio Minasola), Daniele Miola, Francesca Miola, Stefania Misurelli, Marina Monastra (Martina Monastra), Sky Baby (Dennis Montegrande), Luca Montenero, Marco Moramarco, Mori (Francesco Mori), Natalia Moskal (Natalia Moskal), Silvia (Silvia Muratore), Ima (Ilaria Mureddu), Vincenzo Muscetta (Vincenzo Maria Muscetta), Vittoria (Vittoria Musmeci), Steno (Aurora Nannizzi), Laura Navanteri, Stephanie (Stphanie Niceforo), Personal (Jacopo Nicolò), Carmen Nicotra, Sara Nigri, Daphne (Daphne Nisi), Andrea Nocera, Erik (Enrico Nozzolillo), Ognibene (Davide Ognibene), Andrea Oliveri, Marco Oliveri, Maroc Orlandi (Marco Orlandi), Nicla (Nicla Ozenda), Gigi Pacifico (Girolamo Pacifico), Andrea Pacini,  Meazza (Jacopo Luigi Pagani), Pietro (Pietro Palazzo), Marco Martini (Marco Palladino), Daniel (Daniel Palmacci), Stefano Palmieri, Roberta Palumbo, Rino Palumbo (Pietro Palumbo), Fernando Panarelli, Simone Pannullo (Simone Pannullo), Anime (Paolo Pansini), Alessia Brightly (Alessia Pasifici), Normal (Jessica Passilongo), Alberto Pastor, Costanza Paternò, Lilèi (Antonia Ivana Pellicanò), Mattia Pellicoro (Mattia Pellicoro), Antonino Pelullo, Simonluca (Simonluca Peluso), Morea (Maria Antonietta Pennino), Jacopo Perosino, Ester (Ester Pessotto), Jane (Giuia Petronio), Arianna Petruzzi, Elena Piacenti (Elena Piacenti), Federico Piacentini, Daniela Picciau, Luisa Picerno, Sara Pilla, Margherita Pirri, Nichole (Nicole Plumari), Elisabetta Poli, Francesco Polidori, Valentina Polinori (Valentina Polinori), Greta Portacci (Maria Greta Portacci), Ivan Portale, Nata Pra (Natascha Praitano), Godot (Giacomo Pratelli), Cane Sulla Luna (Nicola Pressi), Germano Presta, Alice (Alice Prestano), Piramide (Paolo Previte), Rossella (Rossella Prignano), Diego Puccio, Robertz Pulitano (Alfio Roberto Pulitano), Arianna Quintiliani, Ranzy (Andrea Randazzo), Elissa Rebeschini, Ginevra Rescigno, Asia Retico, Emilio Rez (Emilio Rez), Ramona (Ramona Ricchiuto), Lassistente (Francesco Ricci), Giovanna Riccio, Nora (Eleonora Rindi), Messya (Andrea Riso), Giorgia Risso, Gianluca Riva, Lorenza Rocchiccioli, Damiano Rodà (Damiano Giuseppe Rodà), Francesco Romano, Sabrina Romano, Giorgia Romano, Kiwi (Valeria Romitelli), Miriam Rondinelli, Rosso (Daniel Rossiello), Maria Letizia Rovani, Filippo Rovati (Filippo Angelo Costanzo Rovati), Bill (Fabio Rovelli), Andi Liòs (Andrea Ruberto), Fedrubin (Federcio Rubino), Rakele (Rachele Ruffolo), Michele Ruggiero, Salvatore Maria Ruisi (Salvatore Maria Ruisi), Kuros (Ciro Russo), Maleducato (Tommaso Sabatino), Stefano Sala, Denim (Donato Salamino), Cisky (Francesco Salemme), Gianmaria Salerno, Valentina (Valentina Sali), JGI (Giacomo Salsetta), Cheope (Pierre Cheope Salterelli), Claudia Salvini, Raphael Salzano (Sergio Raffaelle Salzano), Aphrodyte (Grasso Sandy), Ex-Pi (Espedito Sangermano), Ennos (Vincenzo Santagati), Dafne (Dafne Santicola), Donato Santoianni, M4askal (Mario Scalabrini), Alberto Scerbo, Alma Schneider, Marco Scipolo, Pasquale Scognamiglio, Eddy Millo (Egidio Scognamillo), Linux (Fedele Scorcia), Jessica Scuteri, Enne (Nicola Sellino), Amabile (Gianfranco Sgura), Sherry (Shriban Shehu Mineo), Marco Sicilia (Marco Sicilia), Benedetta Simeoni, Angelica Sisera, Dora Sisti, Martina Sivilli (Martina Sivilli), Alessia Sonnante, Cabrio (Angelo Soraci), Azzurra (Azzurra Sorgentone), Meissa (Stella Sorrentino), Ellynora (Eleonora Sorrentino Paravia), Riad (Riad Souala), Gabriele Spagnolo, Surama Tsu (Surama Spaziani), Francesca Spennato, Federica Spinella, Luana Spinella, Tonio Spinelli, Silvia Spinelli, Adriano Spini (Adriano Spini), Sque (Luca Squeglia), Manù Squillante (Emanuele Squillante), Giuseppe Stabile, Lorenzo Tani, Enrica Tara (Enrica Naomi Tara), Kate (Katiuscia Tattini), Daria (Daria Tegolo), Ilaria (Ilaria Tengatini), Denzel (Marius Daniel Tinca), Tiso (Michele Tiso), Andrea Tondi, Temistocle (Daniele Tonetti), Joe Ivi (Marco Tononi), Mash (Massimo Torresin), Alessia Trani, Colombo (Alberto Travanini), Massimiliano Tufo, Aurora Tumiatti, Mario Valenti, Luca Valiani, Samuel Vampo, Varry (Francesca Varaldo), Nine (Loris Varvara), Simo Veludo (Simone Veludo), Dilly (Diletta Veneziani), Alice Viglio (Alice Viglioglia), Calogero Pio Virone,  Mirko Valeri (Mirko Visintin), Simone Viviani, Matteo Volpe, Federica Volpiano, Amethyst (Luca Vullo), Gloria Zaccaria (Gloria Zaccaria), Zak (Matteo Zacco), Isabella Zaccone, Ursula Zanichelli, Margherita Zerbini, Emily (Anna Zotti), Zuin (Massimo Zuin).
  • CATEGORIA “DUO”: Adabell, Adrenaline Bros., Blue Jane Acoustic, Boemia, Calvi, Conse, Daudia, Gabriella Martinelli e Lula, Le Tendenze, Maliminori, Marte, Namibia, Neos Kosmos, Noier & Nesibe, One Bit, Punto.exe, Quaranta – Melella, Radiolondra, Richairo & Py, Te Quiero Euridice, Vaimo & Kefren, Vinserica.
  • CATEGORIA “GRUPPI”: Ampersound, Asma, Cammurria, Deshedus, Effetto Contrario, Free Love, Il Peso del Corpo, Il Segnale Wow, Il Suolo, Le Girls, Loop Division, Maliminori, arco Martellini & L’Espatrio, Neve, Ottoni Animanti, Panè, Profugy, Sada, The Forward, Varco, Why Not.

8  novembre: finali. I 65 finalisti di Area Sanremo 2019 ammessi alla Fase Finale che si terrà presso il “Teatro dell’Opera del Casinò” di Sanremo nei giorni 8 e 9 novembre 2019 sono (in ordine alfabetico): 

  • Adabell – “Si Aprano I Sipari”
  • Alessio Simone – “Garibaldi”
  • Aran Danilo – “Fidati Di Me”
  • Aucello Simone (Kobi)- “Pezzi Di Noi”
  • Billies – “Infetto”
  • Boschiero Alberto – “Il Cielo Di Berlino”
  • Branciforte Jaqueline – “Game Over”
  • Brunelli Francesco (Goji) – “Fatti Del Bene”
  • Caldo Alessio (Eloque) – ” Senza Fiato”
  • Campagna Giovanni (Jonny Campagna) – “Se Tu Non Sei Qui”
  • Castellano Roberta (Roberta Cleo) – “Più Peccati Te”
  • Checchi Filippo (Bouvet) – “Dentro Piove”
  • Ciarcia Stefano – “Petrolio”
  • Ciaroni Giulia (Ciaro) – “Solo Il Tuo Coraggio”
  • Cordio Pierfrancesco (Cordio) – “Emozioni Elementari”
  • D’albore Miriana – “Come Un Quadro Di Monet”
  • D’Arbenzio Luca – “Ferro”
  • Daudia – “Scorpione”
  • Della Longa Davide (Endimione) – “Sembravi Un Bambino”
  • Deshedus – “Countdown”
  • Di Lauro Marco (Ser) – “Sentimentale E Cinico”
  • Dito Veronica – “Chi Se Ne Frega“
  • Falanga Felice (Felice) – “Le Nostre Litigare Al Mare“
  • Faustini Matteo – “Nel Bene E Nel Male”
  • Fiorani Lavinia – “Alzati”
  • Foddanu Carlotta (Carlie) – “Fidarmi Di Te”
  • Fraraccio Davide (Frarè) – “Confini Del Silenzio”
  • Gabriella Martinelli e Lula – “Il Gigante D’acciaio”
  • Gatti Francesca – “Non Dimenticare Mai”
  • Gerardi Alessia (Frea) – “Atipica”
  • Grasso Sandy (Aphrodyte) – “Contronatura”
  • Gridelli Gianmarco – “Ti Porto Con Me”
  • Le Girls – “L’amore Arriverà”
  • Leo Alex – “A Cuore Fermo”
  • Lever Mattia – “A Venezia”
  • Magli Camilla – “Eterno Rosso”
  • Maiolo Giulia (Sophie) – “Suzanne”
  • Manca Arianna – “Andarsi Bene”
  • Marchetti Massimiliano – “Costo Zero”
  • Martucci Saverio (Saverio Martucci) – “Il Vino Bianco”
  • Mazzella Flaminia (Flaminia) – “Cenere Ormai”
  • Mininni Alessio (Maninni) – “Vaniglia”
  • Miola Francesca – “Non So Più L’amore”
  • Modugno Alba – “Non Sei Parigi”
  • Paganelli Christian (Mataego) – “La Grande Muraglia”
  • Palma Ludovica – “Ad Occhi Chiusi”
  • Palmieri Stefano – “Fotogenica”
  • Papa Fabiana (Fabiana) – “Finalmente Ho Me”
  • Pellicoro Mattia (Mattia Pellicoro) – “La Strega”
  • Pezzotti Simone – “Luce Stellare”
  • Pregnolato Claudia – “Ti Amo E Non Lo Sai”
  • Rez Emilio (Emilio Rez) – “Dott. Jekyll E Mr. Hide”
  • Riontino Savino (Sire) – “F@CK”
  • Riso Andrea (Messya) – “T.S.O.”
  • Risso Giorgia – “Oasi Bugiarda”
  • Ruffolo Rachele (Rakele) – “Occhi Lucidi Di Vento”
  • Sada Rosa – “Nera”
  • Saltarelli Pier Cheope (Cheope) – “Cadenze Irregolari”
  • Secreti Giuseppe – “Chissà Se Passerai”
  • Speranza Unico (Unico) – “Ricordarmi Chi Eri”
  • Tegolo Daria (Daria) – “Champs Elysees”
  • The Coraline – “Libero Pensiero”
  • Trio Kaos – “Dimensione Quantistica”
  • Ungaro Maria Luigia (Marilisa Ungaro) – “Marcia Dei Brutti”
  • Vaimo & Kefren – “Lasciami Sognare”

Cantanti esclusi: A seguito delle verifiche effettuate in merito all’idoneità dei brani presentati dai concorrenti, sono risultati non ammissibili alla fase finale due di essi: Savino Riontino in arte Sire con “F@ck” e Davide Fraraccio in arte Frare’ con “Confini del silenzio”. Pertanto sul sito di Area Sanremo è riportato l’elenco aggiornato dei candidati ammessi alla fase finale che si terrà presso il Teatro dell’Opera del Casinò di Sanremo nei giorni 8 e 9 novembre 2019. Si ringrazia il sito All Music Italia per le segnalazioni.

9 novembre: proclamazione vincitori. Si è tenuto sabato 9 novembre, presso il Teatro dell’Opera del Casinò di Sanremo, l’annuncio degli otto vincitori di Area Sanremo 2019. Due di loro accederanno di diritto al Festival di Sanremo 2020. Di seguito i vincitori con le rispettive canzoni:

  • Branciforte Jaqueline – “Game over”
  • Faustini Matteo – “Nel bene e nel male”
  • Gabriella Martinelli e Lula – “Il gigante d’acciaio”
  • Gerardi Alessia – “Atipica”
  • Leo Alex – “A cuore fermo”
  • Magli Camilla – “Eterno rosso”
  • Manca Arianna – “Andarsi bene”
  • Riso Andrea ‘Messya’ – “T.S.O.”

Sanremo Young 2019: SanremoYoung è un talent di musica live, dedicato ai millennials. Il programma va in onda su Rai 1 in diretta dal Teatro Ariston di Sanremo per quattro venerdì, dal 16 febbraio al 16 marzo, condotto da Antonella Clerici. La seconda edizione è andata in onda, sempre di venerdì, a partire dal 15 febbraio 2019. 

La giuria, detta Academy,  è composta da dieci giurati, personaggi del mondo della musica, della radio e dello spettacolo. Rispetto allo scorso anno sono stati confermati solo Baby K e Angelo Baiguini:

  • Rita Pavone: cantante, attrice e showgirl torinese classe ’45. Vanta 27 album pubblicati tra il 1962 e il 2006. In tv è stata giurata di Canzoni sotto l’albero (Canale 5, 1996) e La pista (Rai1, 2014) e concorrente di Ballando con le stelle 2016.
  • Noemi: Veronica Scopelliti, in arte Noemi, è una cantautrice romana classe ’82. Ha pubblicato 6 album dal 2009 ad oggi. E’ stata concorrente di X Factor 2 e coach di The Voice dal 2013 al 2015.
  • Shel Shapiro e Maurizio Vandelli: coppia di cantanti anni Sessanta formata dal cantante, produttore e attore britannico naturalizzato italiano classe ’43 Norman David Shapiro e il cantante modenese classe ’44, leader degli Equipe 84.
  • Belen Rodriguez: modella, showgirl e attrice argentina classe ’84. In tv è stata concorrente de L’isola dei famosi, co-conduttrice del Festival di Sanremo 2012 e Italia’s Got Talent, Tu si que vales.
  • Amanda Lear: Amanda Tapp è una cantante, attrice, modella, scrittrice, pittrice e presentatrice francese classe ’39, che dal 1975 ad oggi ha pubblicato 25 album. E’ già stata giudice di Ballando con le stelle (nel 2005 e nel 2007), Ciak… si canta (2011) e Si può fare (2014-15).
  • Angelo Baiguini: conduttore radiofonico e televisivo di Costa Volpino, classe ’64, direttore di RTL 102.5. Ha condotto dal 2013 al 2016 il Summer Festival su Canale 5. Riconfermato.
  • Enrico Ruggeri: cantante e conduttore tv milanese, classe ’57, che in carriera ha pubblicato 30 album. In tv è stato giudice di X Factor 2010, concorrente de I migliori anni 2013 e conduttore de Il bivio, Quello che le donne non dicono, Mistero e Lucignolo 2.0.
  • Gigi D’Alessio: cantautore napoletano classe ’67, che dal 1992 ad oggi ha pubblicato 24 album. In gara cinque volte al Festival di Sanremo. In tv è stato giudice di 24mila voci (Rai1, 2010-2011) e Prodigi (Rai1, 2017).
  • Giovanni Vernia: comico, attore, cantante, imitatore e conduttore genovese classe ’73. In tv ha fatto parte del cast di Zelig e concorrente di Tale e quale show 2018.
  • Baby K: Claudia Judith Nahum, in arte Baby K, è una cantante e rapper italiana classe ’83, nata a Singapore. Ha inciso tre album. I video delle sue canzoni Roma – Bangkok, Voglio ballare con te e Da zero a cento sono tra i video più visti di sempre in Italia. Riconfermata.

Dopo le audizioni che si sono tenute il 24 gennaio la commissione artistica, formata da Antonella Clerici, Gianmarco Mazzi e il Maestro Diego Basso, ha scelto i 20 cantanti che parteciperanno alla prima puntata di Sanremo Young. Dieci di loro proseguiranno la competizione. I candidati sono:

  1. Maria Grazia ASCHEI
  2. Leo Bono (Leonardo Pio BONO)
  3. Michele BRAGANTI
  4. Leo Cabid (Leonardo CABIDDU)
  5. Ilenia CAFAGNO
  6. Giovanna CAMASTRA
  7. Luigi CASCIO
  8. Giuseppe CICCARESE
  9. Leyra (Laura FANTAUZZO)
  10. Tecla Marianna INSOLIA
  11. Eden (Eden LORENNA)
  12. Clara PALMERI
  13. Aurora PANZANARO
  14. Halien (Pietro PELOSO)
  15. Giovanna PERNA
  16. Kimono (Sofia TORNAMBENE)
  17. Maxi Urban (Massimo URBANELLI)
  18. Antonio VAGLICA
  19. Marco VINCI
  20. Beatrice ZOCO

• La prima puntata, in onda venerdì 15 febbraio, è dedicata alle selezioni dei dieci cantanti che si contenderanno il titolo della seconda edizione. Partono in venti, ma metà di loro saranno esclusi. Ospite la star del cinema John Travolta e il vincitore del Festival di Sanremo Mahmood (che all’ultimo diserta causa febbre).

I cantanti promossi sono Beatrice (che batte Ilenia), Clara (che supera Laura), Antonio (che batte Marco Vinci), Maxi Urban (che ha la meglio su Michele Briganti), Giovanna Camastra (che è preferita a Giovanna Perna), Kimono (che convince più di Aurora), Giuseppe Ciccarese (che ha la meglio su Leo Cabid), Eden (che viene scelto dal direttore d’orchestra a scapito di Maria Grazia Aschei, perché la giuria si divide esattamente a metà tra i due cantanti), Luigi Cascio (che supera Halien) e Tecla (che vince su Leo Bono).

•  Nella seconda puntata, in onda venerdì 22 febbraio, i dieci concorrenti duettano con dieci cantanti: Alexia, Ron, Povia, I nomadi, Roberto Vecchioni, Bianca Atzei, Mietta, Sergio Cammariere, Gigliola Cinquetti e Gino Paoli. Ospiti: Luca e Paolo. In gara: Beatrice Zoco, Clara Palmeri, Antonio Vaglica, Maxi Urban, Giovanna Camastra, Kimono, Giuseppe Ciccarese, Eden, Luigi Cascio, Tecla Insolia. Due di loro abbandoneranno il programma.

CLASSIFICA Academy + televoto. Gli ultimi 4 sono a rischio eliminazione.

  1. Giovanna Camastra con Marco Masini – T’innamorerai
  2. Giuseppe Ciccarese con Roberto Vecchioni – Chiamami ancora amore
  3. Beatrice Zoco con Alexia – Dimmi Come
  4. Tecla Insolia con Ron – Vorrei incontrarti tra 100 anni
  5. Antonio Vaglica con i Nomadi – Io Vagabondo
  6. Maxi Urban con Sergio Cammariere – Tutto quello che un uomo
  7. Luigi Cascio con Bianca Atzei – Ciao amore ciao
  8. Kimono con Povia – I bambini fanno oh
  9. Eden con Gigliola Cinquetti  – Dio come ti amo
  10. Clara Palmeri con Mietta – Canzoni

Il voto dell’orchestra va a Clara Palmeri che sale dal decimo al nono posto.

I ragazzi votano un compagno: Tecla vota Clara, Eden vota Beatrice, Maxi vota Clara, Clara vota Giuseppe, Luigi vota Eden, Giovanna vota Clara, Kimono vota Maxi, Beatrice vota Eden, Antonio vota Eden, Giuseppe vota Clara. Clara sale di un’altra posizione, finisce ottava e scavalca Eden che chiude decimo, e Kimono che finisce nona.

A rischio eliminazione: Luigi Cascio, Kimono, Eden e Clara Palmeri.

Luca e Paolo scelgono di salvare Kimono e Eden. Eliminati: Lugi Cascio e Clara Palmeri.

•  Nella terza puntata, in onda venerdì 1 marzo, gli otto concorrenti rimasti in gara sono Giovanna Camastra, Giuseppe Ciccarese, Beatrice Zoco, Tecla Insolia, Antonio Vaglica, Maxi Urban, Kimono e Eden. I ragazzi cantano con l’Academy di SanremoYoung. Ospiti: Mahmood, Stefano De Martino (per lanciare Made in sud) e Lorella Cuccarini (a cui è affidato lo showdown).

Duetti e punteggi:

  • Kimono con Shapiro e Vandelli: 90
  • Giuseppe Ciccarese con Vernia: 89
  • Eden con Belen Rodriguez: 87
  • Antonio Vaglica con Rita Pavone: 84
  • Beatrice Zoco con Baby K: 82
  • Tecla Insolia con Noemi: 82
  • Giovanna Camastra con Rocco Hunt: 73
  • Maxi Urban con Enrico Ruggeri: 69

La più votata su Instagram è stata Tecla Insolia.

CLASSIFICA Academy + televoto. Gli ultimi 4 sono a rischio eliminazione.

  1. Giuseppe Ciccarese
  2. Giovanna Camastra
  3. Tecla Insolio
  4. Beatrice Zoco
  5. Eden
  6. AntonioVaglica
  7. Kimono
  8. Urban

Il maestro vota Eden che sale in quarta posizione e fa slittare Zoco in quinta.

I ragazzi votano come migliore della serata Tecla, che sale dal terzo al secondo posto.

Vanno in semifinale Ciccarese, Tecla Insolio, Camastra ed Eden. A rischio Beatrice Zoco, Antonio Vaglica, Kimono e Maxi Urban.

Lorella Cuccarini salva Beatrice Zoco e Kimono. Fuori Maxi Urban e Antonio Vaglica.

•  Nella quarta puntata, in onda venerdì 8 marzo, i sei concorrenti rimasti in gara sono Giovanna Camastra, Giuseppe Ciccarese, Beatrice Zoco, Tecla Insolia, Kimono e Eden. Ospiti: Gino Paoli e Gigi D’Alessio (che è anche protagonista dello showdown).

  • Tecla Insolia – Sognando la California
  • Kimono – I giardini di Marzo
  • Beatrice Zoco – Ma che freddo fa
  • Eden Lorena – Nelle tue mani
  • Giuseppe Ciccarese – Ti regalerò una rosa
  • Giovanna Camastra – Io canto

CLASSIFICA Academy + televoto. Gli ultimi 3 sono a rischio eliminazione.

  1. Eden
  2. Tecla Insolia
  3. Giovanna Camastra
  4. Kimono
  5. Giuseppe Ciccarese
  6. Beatrice Zoco

Il maestro vota Kimono che sale in terza posizione. Giovanna Camastra scende in zona rossa.

I ragazzi votano come migliore: Ciccarese 3 voti, Betrice 1, Tecla 1, Eden 1. CIccarese sale al quarto posto. Camastra scende in quinta posizione.

Vanno in finale Eden, Tecla e Kimono. A rischio Giovanna, Giuseppe e Beatrice. Si salva solo uno di loro.

Gigi D’Alessio elimina Giovanna e Beatrice e salva Giuseppe.

• La finale, in onda venerdì 15 marzo, vede confrontarsi i quattro concorrenti rimasti in gara, Eden, Tecla Insolia, Kimono e Giuseppe Ciccarese. Ospiti: Raoul Bova, il cast del musical We Will Rock You. Super ospiti: Riccardo Cocciante e Toni Renis. I ragazzi duetteranno con Arisa, Anna Tatangelo, Paola Turci e Shade.

La classifica sarà il risultato del voto combinato di Academy e Televoto (894.22 da numero fisso, per votare da cellulare con sms 475.475.0). Al termine di tutte le esibizioni, saranno rese note solo la terza e la quarta posizione, mentre i primi 2 classificati verranno comunicati in ordine alfabetico. Seguirà il final countdown, dove i primi due classificati si sfideranno nel “match” finale. Il giovane talento che uscirà vittorioso, esclusivamente grazie al Televoto da quest’ultimo duello sarà il vincitore assoluto di Sanremo Young 2019.

I duetti:

  • Eden – Paola Turci
  • Tecla – Arisa
  • Kimono – Shade
  • Giuseppe Ciccarese – Anna Tatangelo

Seconda manche (brani assegnati da Toni Renis):

  • Tecla – Gli uomini non cambiano
  • Kimono – Le tasche piene di sassi
  • Giuseppe – Cinque giorni
  • Eden – Io che non vivo

Dopo i duetti con Riccardo Cocciante viene annunciata la classifica degli ultimi due voti: Giuseppe Ciccarese è quarto, Kimono è terza.

Eden e Tecla si sfidano per l’ultima volta. Vince chi conquista il televoto. Vince Tecla con il 50,09% dei voti contro il 49,91% di Eden.

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 () – 

Night 2 () – 

Night 3 () – 

Night 4 () – 

2.1.2.Final () – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Italia (Semi-final ):

Points awarded to Italia (Final):

3.2.2.Points awarded by Italia (Semi-final ):

Points awarded by Italia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Italia (Semi-final ):

Split voting results from Italia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Mahmood – “Soldi” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Soldi” – Madmood • 2020 – “” • 2021►

 

• Countries – 1ª Semi-finale (in ordine alfabetico)

  •  Albania all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Albania

National selection

Selection process Festivali i Këngës 58 (Festivali i Këngës në RTSH, Festival of Song)
Selection date(s) Semi-finals: 19.12.2019, 20.12.2019
Final: 22.12.2019

Host

Presenter(s) Alketa Vejsiu
Host broadcaster – Venue RTSH – Pallati i Kongreseve, Tirana
Participants
Number of entries  20
Selected entrant “”
Selected song
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Albania in the Eurovision Song Contest (Predecessore—Successore►)

◄2019 Jonida Maliqi – “Ktheju tokës” • 2020  – “” • 2021►

Albania participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Albanian national broadcaster, Radio Televizioni Shqiptar (Albanian Radio and Television – RTSH) organised the national final Festivali i Këngës 58 in order to select the Albanian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands. 

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Albania has participated in the Eurovision Song Contest 16 times since its first entry in 2004. Albania’s first entry was performed by Anjeza Shahini who performed “The Image of You” and finished in seventh place, Albania’s second-highest placing to date. Albania’s best result thus far was in 2012, with Rona Nishliu placing fifth with “Suus”. Albania qualified for the grand final in both 2018 and 2019, with Eugent Bushpepa finishing in eleventh place overall with “Mall”. In 2019, Jonida Maliqi finished in seventeenth with “Ktheju tokës”, scoring 90 points.

2.Before Eurovision: 

Festivali i Këngës 58 Festivali i Këngës 58 will be the 58th annual edition of the Albanian music competition Festivali i Këngës and the seventeenth time the competition will determine the artist and song that will represent Albania at the Eurovision Song Contest, this time selecting their 2020 contest entry.

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): On 28 May 2019 RTSH made an open call for songs to take part in Festivali i Këngës 58. The submission process closed on 15 September 2019. The list of competing artists was released on 24 October 2019.

Artist(s) Song Composition Lyrics
Albërie Hadërgjonaj “Ku ta gjej dikë ta dua” (Where to find someone to love) Adrian Hila Timo Flloko
Aldo Bardhi “Melodi” (Melody) Aldo Bardhi Naxhije Berisha
Arilena Ara “Shaj” (Swear) Darko Dimitrov Lindon Berisha
Bojken Lako “Malaseen” (She left me unseen Bojken Lako Bojken Lako
Devis Xherahu “Bisedoj me serenatën” (Talking with serenade) Devis Xherahu Jorgo Papingji
Eli Fara & Stresi “Bohemë”(Boheme Eli Fara Rozana Radi
Elvana Gjata “Me tana”(With all) Elvana Gjata Elvana Gjata
Era Rusi “Eja merre”(Come ang get it) Darko Dimitrov Naxhije Berisha
Gena “Shqiponja e lirë”(Free eagle Gena Endrit Mumajesi
Genc Tukiçi and Nadia Tukiçi “Ju flet Tirana” (Tirana calling you) Genc Tukiçi Agim Xheka
Kamela Islamaj “Më ngjyros”(Colour me) Kamela Islamaj Megi Hasani
Kanita Suma “Ankth” (Anxiety Boban Apostolov Lindon Berisha
Kastro Zizo (Klevis Bega) “Asaj” (Her) Gramoz Kozeli, Klevis Bega Gramoz Kozeli, Klevis Bega
Olta Boka

“Botë për dy” (World for Two) “Shkrime në mur” (Slogans on the wall) 

Florent Boshnjaku Genc Salihu
Renis Gjoka “Loja” (The game) Renis Gjoka Ilir Krasniqi
Robert Berisha “Ajo nuk është unë” (She is not me Filloreta Raci Filloreta Raci
Sara Bajraktari “Ajër” (Air Adrian Hila Adrian Hila
Tiri Gjoci (Tahir Gjoci) “Me gotën bosh” (With an empty glass) Everest Ndreca Pandi Laço
Valon Shehu “Kutia e Pandorës”(Pandora’s box) Eugent Bushpepa Elvis Preni
Wendi Mancaku (Wendy Mancaku) “Ende”(Still Wendi Mancaku Endrit Mumajesi

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 – 19 December 2019

Night 2 – 20 December 2019

2.1.2.Final – 22 December 2019

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Albania (Semi-final ):

Points awarded to Albania (Final):

3.2.2.Points awarded by Albania (Semi-final ):

Points awarded by Albania (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Albania (Semi-final ):

Split voting results from Albania (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Jonida Maliqi – “Ktheju tokës” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Ktheju tokës” – Jonida Maliqi • 2020 – “” • 2021►

 

  • Armenia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country Armenia

National selection

Selection process Depi Evratesil 2020 (Դեպի Եվրատեսիլ; Towards Eurovision)
Selection date(s) Semi-finals:
Final:

Host

Presenter(s)
Host broadcaster – Venue AMPTV – 

Participants

Number of entries
Selected entrant “”
Selected song
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

Armenia in the Eurovision Song Contest (Predecessore—Successore►)

◄2019 Srbuk – “Walking Out” • 2020 – “” • 2021►

Armenia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Armenian national broadcaster, Public Television company of Armenia (Հայաստանի Հանրային Հեռուստաընկերություն, Hayastani Hanrayin Herrustaynkerut’yun; ARMTV/APMTV, 1TV/Առաջին ալիք) organised the national final Depi Evratesil 2020 in order to select the Armenian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Armenia (Semi-final ):

Points awarded to Armenia (Final):

3.2.2.Points awarded by Armenia (Semi-final ):

Points awarded by Armenia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Armenia (Semi-final ):

Split voting results from Armenia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Srbuk – “Walking Out” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Walking Out” – Srbuk • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Australia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country Australia

National selection

Selection process Eurovision – Australia Decides – Gold Coast 2020
Selection date(s) 8 February 2020

Host

Presenter(s) Joel Creasey & Myf Warhurst
Host broadcaster – Venue SBS, Blink TV Production – Gold Coast Convention Centre, Gold Coast

Participants

Number of entries 10
Selected entrant “”
Selected song
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

Australia in the Eurovision Song Contest (Predecessore—Successore►)

◄2019 Kate Miller-Heidke – “Zero Gravity” • 2020 – “” • 2021►

Australia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Australian national broadcaster, Special Broadcasting Service (SBS) organised the national final Eurovision – Australia Decides – Gold Coast 2020 in order to select the Australian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Australia debuted in the Eurovision Song Contest in 2015 by invitation from the European Broadcasting Union (EBU) as a “one-off” special guest to celebrate the 60th anniversary of Eurovision. On 17 November 2015, the EBU announced that SBS had been invited to participate in the 2016 contest and that Australia would once again take part.

In 2015, Australia was guaranteed a spot in the final of the contest and was allowed to vote during both semi-finals and the final. For 2016, Australia would have to qualify for the final from one of two semi-finals and could only vote in the semi-final in which the nation was competing. Dami Im sang Sound of Silence and finished second in the 2016 contest.

In 2018, Australia was represented by Jessica Mauboy and the song “We Got Love”. The country ended in twentieth place in the grand final with 99 points.

In 2019, the country was represented by Kate Miller-Heidke with “Zero Gravity,” which was chosen in a national selection. Australia received ninth place in the grand final with 284 points.

2.Before Eurovision: 

Eurovision – Australia Decides 2020On 29 August 2019, SBS announced that they would hold a national final to select the Australian entry for the Eurovision Song Contest 2020 in Rotterdam, The Netherlands. The Eurovision – Australia Decides national final will take place at the Gold Coast Convention and Exhibition Centre on 7 and 8 February 2020, hosted by Myf Warhurst and Joel Creasey.

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): On 29 August 2019, SBS announced an open submission for interested songwriters to submit their songs. The submission period lasted until 30 September 2019. SBS announced the first two participants for the national final on 8 November 2019, the next two on 19 November 2019.

2.1.1.Final – 8 February 2020

Draw Artist Song Language Songwriter(s) Jury Televote Total Place
Casey Donovan “Proud” English Justine Eltakchi
Vanessa Amorosi (Vanessa Joy Amorosi) English Vanessa Amorosi, Aleena Gibson, Trevor Muzzy
iOTA (Sean Hape)
Mitch Tambo
Didirri
Montaigne (Jessica Alyssa Cerro)

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Australia (Semi-final ):

Points awarded to Australia (Final):

3.2.2.Points awarded by Australia (Semi-final ):

Points awarded by Australia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Australia (Semi-final ):

Split voting results from Australia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Kate Miller-Heidke – “Zero Gravity” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Zero Gravity” – Kate Miller-Heidke • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Austria all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Austria

National selection

Selection process Internal Selection
Selection date(s) Artist: 12.12.2019
Song:

Host

Presenter(s)
Host broadcaster ÖRF – 

Participants

Number of entries 1
Selected entrant Vincent Bueno (Vincent Mendoza Bueno, Suitcase)
Selected song “Alive”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Austria in the Eurovision Song Contest (Predecessore—Successore►)

◄2019 PÆNDA – “Limits” • 2020 – “” • 2021►

Austria participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . Vincent Bueno was internally selected by the Austrian national broadcaster, Österreichischer Rundfunk (Austrian Broadcasting Corporation – ÖRF) to represent Austria in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Austria (Semi-final ):

Points awarded to Austria (Final):

3.2.2.Points awarded by Austria (Semi-final ):

Points awarded by Austria (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Austria (Semi-final ):

Split voting results from Austria (Final):

3.3.Artist: 

Vincent Bueno

Background information

Birth name / Also known as Vincent Mendoza Bueno / Suitcase
Born December 10, 1985 (age 34)
Genres Contemporary R&B, pop, dance
Origin Vienna, Austria
Occupation(s) / Instruments Singer, composer / singing, piano, drums, bass guitar, guitar
Years active 2008-present
Labels Star Records

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s) Vincent Bueno
Language English
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 PÆNDA – “Limits” • 2020 – “” • 2021►

Vincent Mendoza Bueno (Vienna, 10 dicembre 1985) è un cantante austriaco con origini filippine. Rappresenterà l’Austria all’Eurovision Song Contest 2020 con il brano Alive.

Biografia:  Vincent Bueno è salito alla ribalta nel 2008 con la sua vittoria al talent show televisivo Musical! Die Show (Musical! The Show). Il suo album di debutto Step by Step, uscito a marzo 2009, ha debuttato alla 55ª posizione nella classifica austriaca. Si è successivamente trasferito nelle Filippine, dove ha proseguito la sua carriera musicale.

Il 12 dicembre 2019 è stato confermato che l’ente televisivo nazionale austriaco ÖRF l’ha selezionato internamente come rappresentante nazionale per l’Eurovision Song Contest 2020 a Rotterdam, nei Paesi Bassi. Il suo brano, intitolato Alive, sarà pubblicato entro marzo 2020.

Discografia:

Album:

  • 2008 – Step by Step
  • 2016 – Wieder Leben
  • 2018 – Invicible

Singoli:

  • 2009 – Sex Appeal
  • 2011 – Party Hard
  • 2016 – Bida best sa tag-araw (con Angeline Quinto)
  • 2016 – All We Need Is That Love
  • 2020 – Alive

3.3.Song

“Alive”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Limits” – PÆNDA • 2020 – “” • 2021►

 

  • Azerbaigian all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country Azerbaigian
National selection
Selection process
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue İTV –
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
Azerbaigian in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Chingiz – “Truth” • 2020 – “” • 2021►

Azerbaigian participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by .  was internally selected by the Azerbaigian national broadcaster, İctimai Televiziya (İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti, Public Television and Radio Broadcasting Company – İTV/İctimai TV)  to represent Austria in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Azerbaigian (Semi-final ):

Points awarded to Azerbaigian (Final):

3.2.2.Points awarded by Azerbaigian (Semi-final ):

Points awarded by Azerbaigian (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Azerbaigian (Semi-final ):

Split voting results from Azerbaigian (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Chingiz – “Truth” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Truth” – Chingiz • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Bielorussia all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Bielorussia
National selection
Selection process Nationalny Otbor 2020
Selection date(s) Semi-finals:
Final:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue BTRC –
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Bielorussia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 ZENA – “Like It” • 2020 – “” 2021►

Belarus participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Belarusian national broadcaster,  National State TV and Radio Company of the Republic of Belarus (Нацыянальная дзяржаўная тэлерадыёкампанія Рэспублікі Беларусь, Национальная государственная телерадиокомпания Республики Беларусь / Belarusian Television and Radio Company / National State Teleradiocompany of the Republic of Belarus) (Belteleradio/Белтэлерадыёкампанія, BTRC) organised a national final in order to select the Belarusian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 () – 

Night 2 () – 

2.1.2.Final () – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Bielorussia (Semi-final ):

Points awarded to Bielorussia (Final):

3.2.2.Points awarded by Bielorussia (Semi-final ):

Points awarded by Bielorussia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Bielorussia (Semi-final ):

Split voting results from Bielorussia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 ZENA – “Like It” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Like It” – ZENA • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Belgio all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Belgio
National selection
Selection process Internal Selection
Selection date(s) Artist: 01.10.2019
Song: .02.2020
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue VRT, RTBF –
Participants
Number of entries 1
Selected entrant Hooverphonic (Alex Callier, Raymond Geerts, Luka Cruysberghs)
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Belgio in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Eliot – “Wake Up” • 2020 – “”  2021►

Belgium participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by Hooverphonic. Hooverphonic was selected internally by the Belgian national broadcaster, Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie / Radio-Télévision Belge de la Communauté Française (Flemish Radio and Television Broadcasting Organisation / Radio-Télévision Belge de la Communauté Française – VRT/RTBF) to represent Belgium in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Belgio (Semi-final ):

Points awarded to Belgio (Final):

3.2.2.Points awarded by Belgio (Semi-final ):

Points awarded by Belgio (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Belgio (Semi-final ):

Split voting results from Belgio (Final):

3.3.Artist: 

Hooverphonic

Background information

Birth name
Born
Origin Belgio
Occupation(s)
Years active

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country Belgio
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Eliot – “Wake Up” • 2020 – “” • 2021►

Gli Hooverphonic sono un gruppo musicale belga formatosi nel 1996 a Sint-Niklaas.

Fondati inizialmente con il nome di Hoover, il gruppo dovette optare per l’attuale denominazione al fine di evitare cause legali da parte dell’omonima azienda statunitense.

Nel 2019 sono stati selezionati dall’emittente fiamminga VRT per rappresentare il Belgio all’Eurovision Song Contest 2020.

1.Storia: 

1.1.L’esordio: Nel 1991 il polistrumentista e compositore belga Alex Callier fondò, con la collaborazione del chitarrista Raymond Greets, del tastierista Frank Duchêne e della cantante Esther Lybeert, gli Hoover. Pochi anni dopo la cantante decise di lasciare il gruppo e fu sostituita da Liesje Sadonius nel 1995, anno in cui il gruppo firmò il suo primo contratto discografico con la Sony Music.

Nel 1997 il gruppo pubblicò il primo album: A New Stereophonic Sound Spectacular, preceduto dall’uscita del singolo 2 Wicky, incluso nella colonna sonora del film Io ballo da sola di Bernardo Bertolucci. L’album era caratterizzato da un sound elettronico con riferimenti al genere trip hop. Nello stesso anno il gruppo scelse di cambiare nome a causa dell’omonimia con l’azienda statunitense produttrice di aspirapolvere, ribattezzandosi Hooverphonic, e si separò senza contrasti con Sadonius, rimpiazzandola con la cantante Kyoko Bartsoen per i concerti programmati nel corso dell’anno. Infatti il gruppo partecipò a diversi concerti in Europa tra cui quelli dei Massive Attack e dei Morcheeba, e negli Stati Uniti, seguendo l’intero tour della cantautrice Fiona Apple.

Il gruppo decise comunque di cercare la sostituta definitiva di Sadonius, optando per la giovane diciottenne fiamminga Geike Arnaert, con la quale incideranno il secondo album in studio: Blue Wonder Power Milk, anticipato dall’EP Battersea e dai singoli This Strange Effect e Club Montepulciano, che riscuote un discreto successo in Nord Europa e Stati Uniti.

La formazione degli Hooverphonic subisce un ulteriore cambiamento dopo l’abbandono del tastierista Frank Duchêne, andando così a definire il trio che proseguirà con il singolo Mad About You, primo estratto dal terzo album pubblicato nel 2000: The Magnificent Tree.

Nello stesso anno, alla band viene proposto di scrivere una canzone per i Campionati Europei di calcio, la cui apertura si tiene a Bruxelles. Nasce Visions brano di 11 minuti, con la quale la band si esibisce alla cerimonia di apertura dell’evento sportivo seguita da più di un miliardo di persone.

Nel 2001 vengono invitati a partecipare al Rock Werchter al fianco di artisti quali Coldplay, Goldfrapp, Sigur Rós e PJ Harvey, di fronte ad una folla di 500.000 persone, e si esibiscono in festival estivi come il Cornetto Music Festival, l’Heineken Jammin’ Festival, il Roskilde Festival, il Pistoia Blues Festival, l’Hultsfred Festival e il Festivalbar.

Nel 2002 viene pubblicato il quarto album in studio: Hooverphonic Presents Jackie Cane, che narra la tragica storia di Jackie Cane, una celebrità fittizia che compariva anche nell’omonimo singolo presente in The Magnificent Tree. L’album ottenne il disco d’oro nel Benelux

L’anno successivo la band decide d’incidere una raccolta contenente una selezione dei brani più significativi, pubblicando Sit Down and Listen to Hooverphonic, album live in semiacustico contenente una cover di Lee Hazlewood e due brani inediti.

In seguito al tour, la band ritorna a comporre e nella prima metà del 2005 incide il suo quinto album in studio: No More Sweet Music, un doppio album contenente nuovi brani in versione originale e gli stessi remixati da Alex Callier.No More Sweet Music ottiene il secondo disco d’oro.

Segue un tour tra 2005 e 2006 che toccherà per lo più il nord Europa e la Penisola Balcanica e vi è la seconda partecipazione al Rock Werchter per la sua 30ª edizione.

Nel novembre 2006 la band pubblica la sua prima raccolta: Singles 96-06 contenente tutti i singoli in ordine più o meno cronologico utilizzando un quarto singolo, We All Float, estratto dall’album precedente per la promozione di questo disco. Questo segna l’epilogo della decennale collaborazione tra la Columbia e la band.

Nella primavera del 2007 la band alterna le registrazioni in studio del nuovo album con le varie performance live del club tour celebrativo per i 10 anni di carriera, nel quale ritornano alle origini esibendo tutti i brani del primo album A New Stereophonic Sound Spectacular in chiave elettronica originale. La lavorazione del disco vede la conclusione a metà estate ma la band non ha ancora un contratto discografico per poter affrontare una release.

Ad inizio settembre il sito ufficiale della casa discografica PIAS annuncia la nuova collaborazione con gli Hooverphonic inaugurata dall’imminente album The President of the LSD Golf Club. Nel maggio di quell’anno è partito il tour europeo che ha toccato buona parte dell’est e del centro del continente, compresa una data italiana, per poi fermarsi e riprendere dopo l’estate, in vista di nuovi concerti nella penisola iberica e nei continenti sopracitati.

Nell’ottobre 2008, gli Hooverphonic annunciano ufficialmente, e non più ufficiosamente, i pettegolezzi che volevano Geike Arnaert, la loro cantante decennale, fuori dalla formazione.

Alex Callier ha annunciato senza rimpianti che si sarebbero tenute diverse audizioni per selezionare una nuova voce che rinfreschi l’immagine del gruppo, segnando l’inizio di una nuova era, sperando che sia ancor più prospera di quella conclusa con l’anno 2008.

Il 4 novembre 2010 gli Hooverphonic hanno annunciato il nome della nuova cantante, Noémie Wolfs, a pochi giorni dall’annuncio dell’uscita del nuovo singolo The Night Before. Il 6 aprile 2011 gli Hooverphonic annunciano sul loro sito il raggiungimento del disco di platino (20.000 copie vendute) per The Night Before, un risultato mai raggiunto prima da un singolo della band.

Nel 2013 pubblicano il loro nuovo album, Reflection, accompagnato dal singolo Amalfi. Il 26 marzo 2015 gli Hooverphonic annunciano sul loro sito che Wolfs lascerà la band.

Nell’aprile 2018 gli Hooverphonic presentano come nuova cantante la 17enne belga Luka Cruysberghs, vincitrice di The Voice of Flanders 2017 (versione belga fiamminga del programma), di cui Alex Callier era il coach durante il programma.

Il 1º ottobre 2019 l’emittente radiotelevisiva fiamminga VRT ha confermato di aver selezionato internamente il gruppo come rappresentante del Belgio all’Eurovision Song Contest 2020, a Rotterdam nei Paesi Bassi.

2.Formazione

AttualeAlex Callier – basso, tastiera (1995 – presente), Raymond Geerts – chitarra (1995 – presente), Luka Cruysberghs – voce (2018 – presente)

Ex componentiEsther Lybeert – voce (1995 – 1996), Frank Duchêne – tastiera (1995 – 1998), Liesje Sadonius – voce (1996 – 1997), Kyoko Bartsoen – voce (1997), Geike Arnaert – voce (1997 – 2008), Noémie Wolfs – voce (2010 – 2015)

3.Discografia

3.1Album in studio

  • 1996 – A New Stereophonic Sound Spectacular
  • 1998 – Blue Wonder Power Milk
  • 2000 – The Magnificent Tree
  • 2002 – Hooverphonic Presents Jackie Cane
  • 2005 – No More Sweet Music/More Sweet Music
  • 2007 – The President of the LSD Golf Club
  • 2010 – The Night Before
  • 2013 – Reflection
  • 2016 – In Wonderland
  • 2018 – Looking for Stars

3.2.EP

  • 1998 – Battersea
  • 2001 – Jackie Cane – The Remixes

3.3.Singoli

  • 1996 – 2 Wicky
  • 1996 – Wardrope
  • 1997 – Barabas
  • 1997 – Inhaler
  • 1998 – This Strange Effect
  • 1998 – Lung
  • 1998 – Club Montepulciano
  • 1998 – Magenta/Teek
  • 1998 – Eden
  • 2000 – Mad About You
  • 2000 – Out of Sight
  • 2000 – Vinegar & Salt
  • 2001 – Jackie Cane
  • 2002 – The World Is Mine
  • 2002 – Sometimes
  • 2002 – One
  • 2003 – The Last Thing I Need Is You
  • 2005 – Wake Up
  • 2005 – You Hurt Me
  • 2006 – Dirty Lenses
  • 2006 – We All Float
  • 2007 – Expedition Impossibile
  • 2007 – Gentle Storm
  • 2008 – Circles
  • 2011 – Anger Never Dies
  • 2011 – The Night Before
  • 2011 – One Two Three
  • 2011 – Heartbroken
  • 2012 – Happiness
  • 2012 – Unfinished Symphathy
  • 2012 – Renaissance Affair
  • 2012 – George’s Café
  • 2013 – Amalfi
  • 2017 – Deep Forest

3.4.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country Belgio
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Wake Up” – Eliot • 2020 – “” • 2021►

  •  Bulgaria all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Bulgaria
National selection
Selection process Artist: Internal Selection, 25.11.2019
Song:
Internal Selection, 
Selection date(s) Artist: Internal Selection, 25.11.2019
Song:
 Internal Selection,
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant VICTORIA (Victoria Georgieva, Виктория Георгиева)
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Bulgaria in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2018 EQUINOX – “Bones” • 2020 VICTORIA – “” • 2021►

Bulgaria participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . VICTORIA was selected internally by the Bulgarian national broadcaster,  Bulgarian National Television (Българска национална телевизия, Bŭlgarska natsionalna televiziya – BNT / БНТ) to represent Bulgaria in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Bulgaria (Semi-final ):

Points awarded to Bulgaria (Final):

3.2.2.Points awarded by Bulgaria (Semi-final ):

Points awarded by Bulgaria (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Bulgaria (Semi-final ):

Split voting results from Bulgaria (Final):

3.3.Artist: 

VICTORIA

Background information

Birth name Victoria Georgieva (Виктория Георгиева)
Born September 21, 1997 (age 22)
Varna, Bulgaria
Genres Pop, R&B, Soul
Origin
Occupation(s) / Instruments Singer-songwriter / Vocals
Years active 2011 – present
Labels Monte Music (2016–present)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2018 EQUINOX – “Bones” • 2020 VICTORIA – “” • 2021►

Victoria Georgieva / Viktorija Georgieva, nota semplicemente come Victoria (Виктория Георгиева; Varna, 21 settembre 1997), è una cantante bulgara.

Rappresenterà la Bulgaria all’Eurovision Song Contest 2020.

BiografiaNata a Varna, ha iniziato a cantare all’età di 11 anni, seguendo lezioni di canto durante la sua infanzia. È salita alla ribalta nel 2015, quando ha partecipato alla quarta edizione di The X Factor Bulgaria dopo essersi presentata, senza successo, alle audizioni delle tre edizioni precedenti. Dopo aver firmato un contratto con la Monte Records, ha pubblicato il suo singolo di debutto nel 2016.

Il 25 novembre 2019 l’emittente televisiva bulgara BNT ha confermato di averla selezionata internamente come rappresentante nazionale all’Eurovision Song Contest 2020.

2015: X Factor Bulgaria In 2015, after 3 attempts she finally made it past the judges and to the live shows.  She left the show on week 9.

Discografia

Singoli

  • 2016 – Ništo slučajno (con Niky Bakalov e Venzy)
  • 2016 – Nezavăršen roman
  • 2017 – Čast ot men
  • 2019 – I Wanna Know

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2018 “Bones” – EQUINOX • 2020 “” – VICTORIA • 2021►

 

  •  Croazia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Croazia

National selection

Selection process DORA 2020
Selection date(s) Semi-finals:
Final:

Host

Presenter(s)
Host broadcaster – Venue HRT –

Participants

Number of entries 16
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Croazia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Roko Blažević – “The Dream” • 2020 – “” • 2021►

Croatia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by .  The Croatian national broadcaster, Hrvatska radiotelevizija (Croatian Radiotelevision – HRT) organised the national final DORA 2020 in order to select the Croatian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Croatia had participated in the Eurovision Song Contest twenty-four times since its first entry in 1993. Croatia’s highest placing in the contest, to this point, has been fourth place, which the nation achieved on two occasions: in 1996 with the song “Sveta ljubav” performed by Maja Blagdan and in 1999 “Marija Magdalena” performed by Doris Dragović. Following the introduction of semi-finals for the 2004 contest, Croatia had featured in six finals. In 2019, Croatia failed to qualify to the final, placing 14th in the second semi-final with the song “The Dream” performed by Roko.

2.Before Eurovision: 

Dora 2020: Dora 2020 will be the twenty-first edition of the Croatian national selection Dora, which will select Croatia’s entry for the Eurovision Song Contest 2019. The competition will consist of up to 16 entries competing in one final.

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Croatia (Semi-final ):

Points awarded to Croatia (Final):

3.2.2.Points awarded by Croatia (Semi-final ):

Points awarded by Croatia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Croatia (Semi-final ):

Split voting results from Croatia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Roko Blažević – “The Dream” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “The Dream” – Roko Blažević  • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Cipro all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Cipro
National selection
Selection process Internal selection
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant Sandro Nicolas (Σάντρο Νικόλα, Alessandro H. Rütten)
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Cipro in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Tamta – “Replay” • 2020 Sandro Nicolas – “” • 2021►

Cyprus participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . Sandro Nicolas was selected internally by the Cypriot national broadcaster, Cyprus Broadcasting Corporation (Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου Radiofonikó Ídryma Kýprou, Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu – CyBC, ΡΙΚ, KRYK) to represent Cyprus in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Cipro (Semi-final ):

Points awarded to Cipro (Final):

3.2.2.Points awarded by Cipro (Semi-final ):

Points awarded by Cipro (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Cipro (Semi-final ):

Split voting results from Cipro (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name Alessandro H. Rütten (Sandro)
Born 2 August 1996 (age 23)
Heinsberg, Germany
Genres Pop
Origin Germany, US, Greece
Occupation(s) Singer
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Tamta – “Replay” • 2020 Sandro Nicolas – “” • 2021►

Sandro Nicolas, pseudonimo di Alessandro Rütten / Αλεσσάντρο Ρύττεν (Heinsberg, 4 ottobre 1996), è un cantante tedesco.

Rappresenterà Cipro all’Eurovision Song Contest 2020.

Biografia: Nato e cresciuto in Germania da padre statunitense e madre greca, Sandro Nicolas ha partecipato alle audizioni per il talent show tedesco Das Supertalent nel 2015, ma non è salito alla ribalta fino al 2018, con la sua partecipazione a The Voice of Germany. L’anno successivo ha cantato al New Wave Festival a Soči.

Il 29 novembre 2019 l’emittente televisiva cipriota CyBC ha confermato di averlo selezionato internamente come rappresentante nazionale all’Eurovision Song Contest 2020.

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Replay” – Tamta • 2020 “” – Sandro Nicolas • 2021►

 

  •  Repubblica Ceca all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Repubblica Ceca
National selection
Selection process Eurovision Song CZ 2020
Selection date(s) Semi-finals:
Final: 25.01.2020
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue ČT – Forum Karlín, Prague
Participants
Number of entries 8
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Repubblica Ceca in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Lake Malawi – “Friend of a Friend” • 2020  – “” • 2021►

Czech Republic participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Czech national broadcaster, Česká televize (Czech Television – ČT) organised the national final Eurovision Song CZ 2020 in order to select the Czech entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Repubblica Ceca (Semi-final ):

Points awarded to Repubblica Ceca (Final):

3.2.2.Points awarded by Repubblica Ceca (Semi-final ):

Points awarded by Repubblica Ceca (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Repubblica Ceca (Semi-final ):

Split voting results from Repubblica Ceca (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Lake Malawi – “Friend of a Friend” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Friend of a Friend” – Lake Malawi • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Danimarca all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Danimarca

National selection

Selection process Dansk Melodi Grand Prix  (DMGP) 2020
Selection date(s) 07.03.2020

Host

Presenter(s)
Host broadcaster – Venue DR – Royal Arena, Kopenhagen

Participants

Number of entries
Selected entrant  
Selected song
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Danimarca in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Leonora – “Love Is Forever” • 2020 – “”  • 2021►

Denmark participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Danish national broadcaster, Statsradiofonien / Danmarks Radio (Danish Broadcasting Corporation (DR) organised the national final Dansk Melodi Grand Prix 2020 in order to select the Danish entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Danimarca (Semi-final ):

Points awarded to Danimarca (Final):

3.2.2.Points awarded by Danimarca  (Semi-final ):

Points awarded by Danimarca  (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Danimarca (Semi-final ):

Split voting results from Danimarca (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Leonora – “Love Is Forever” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Love Is Forever” – Leonora • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Estonia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Estonia

National selection

Selection process Eesti Laul 2020
Selection date(s) Semi-finals: 13.02.2020, 15.02.2020
Final: 29.02.2020

Host

Presenter(s) Karl-Erik Taukar & Tõnis Niinemets
Host broadcaster – Venue ERR – Semi-finals: Tartu Ülikooli spordihoones (University of Tartu Sports Hall), Tartu, Final: Saku Suurhall, Tallinn

Participants

Number of entries 24 (178)
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Estonia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Victor Crone – “Storm” • 020 – “” • 2021►

Estonia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Estonian national broadcaster, Eesti Rahvusringhääling (Estonian Public Broadcasting – ERR) organised the national final Eesti Laul 2020 in order to select the Estonian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Estonia had participated in the Eurovision Song Contest twenty-five times since its first entry in 1994, winning the contest on one occasion in 2001 with the song “Everybody” performed by Tanel Padar, Dave Benton and 2XL. Following the introduction of semi-finals for the 2004, Estonia has, to this point, managed to qualify to the final on five occasions. In 2019, “Storm” performed by Victor Crone allowed Estonia to qualify to the Grand Final once again, in which the song placed twentieth.

The Estonian national broadcaster, Eesti Rahvusringhääling (ERR), broadcasts the event within Estonia and organises the selection process for the nation’s entry. ERR confirmed Estonia’s participation at the 2020 Eurovision Song Contest on 6 August 2019. Since their debut, the Estonian broadcaster has organised national finals that feature a competition among multiple artists and songs in order to select Estonia’s entry for the Eurovision Song Contest. The Eesti Laul competition has been organised since 2009 in order to select Estonia’s entry. Before that, the Eurolaul format had been used.

2.Before Eurovision: 

Eesti Laul 2020Eesti Laul 2020 will be the twelfth edition of the Estonian national selection Eesti Laul, which will select Estonia’s entry for the Eurovision Song Contest 2020. The competition will consist of 24 entries competing in two semi-finals on 13 February and 15 February 2020, leading to a twelve-song final on 29 February 2020.

FormatThe format of the competition includes two semi-finals on 13 February and 15 February 2020 and a final on 29 February 2020. Twelve songs will compete in each semi-final and the top six from each semi-final will qualify, completing the twelve-song lineup in the final. The results of the semi-finals will be determined by a 50/50 combination of votes from a professional jury and public televoting for the first five entries, then the final spot was decided in a second round of voting, televote only. The winning song in the final will be selected over two rounds of voting: the first round results will select the top three songs via the 50/50 combination of jury and public voting and the second round will decide the winner from those three songs, televote only.

2.1.Competing entries: On 1 September 2019, ERR opened the submission period for artists and composers to submit their entries up until 6 November 2019 through an online upload platform. Foreign songwriters were also eligible to submit songs. A fee was imposed on songs being submitted to the contest, with 25 Euros for Estonian language songs and 50 Euros for songs in other languages. From all 178 songs submitted to ERR, a jury panel selected the 24 songs for the competition, with the selected entries being announced on 13 and 14 November 2019. The selection jury consisted of Andres Puusepp, Anu Varusk, Birgit Sarrap, Daniel Levi, Eda-Ines Etti, Hendrik Sal-Saller, Jüri Makarov, Kaupo Karelson, Lauri Hermann, Madis Aesma, Maiken, Owe Petersell, Sten Teppan and Vaido Pannel.

Artist Song Composer(s)
Anett x Fredi “Write About Me” Frederik Küüts, Anett Kulbin
Egert Milder “Georgia (On My Mind)” Kaspar Kalluste, Matteo Capreoli, Egert Milder
German & Violina “Heart Winder” Timo Vendt, Ebbe Ravn, Carine-Jessica Kostla, Liis-Marii Vendt
INGA (Inga Tislar) “Right Time” Peter Põder, Allan Kasuk, Raul Krebs, Inga Tislar
INGER (Inger Fridolin) “Only Dream” Inger Fridolin, Karl-Ander Reismann
Jaagup Tuisk “Beautiful Lie” Jaagup Tuisk
Janet “Hingelind” Marek Rosenberg, Lauri Lembinen, Kadri Lepik, Janet Vavilov
Jennifer Cohen (Jennifer Marisse Cohen) “Ping Pong” Jennifer Cohen, Luisa Lõhmus
Kruuv (Allan Kasuk, Heiki Luts, Silver Solnask, Valmar Kasuk, Villem Rootalu, Lehar Lepler, Liisa Tali) “Leelo” Allan Kasuk
Laura(Laura Põldvere, Laura Remmel) “Break Me” Janne Hyöty, Jessica Hyöty, Laura Põldvere
Little Mess “Without a Reason” Ebbe Ravn, Timo Vendt, Mihkel Mattisen, Tanja Mihhailova-Saar
Mariliis Jõgeva “Unistustes” (In dreams) Mariliis Jõgeva, Oliver Mazurtšak
Merilin Mälk “Miljon sammu” Jonas Olsson, Teemu Jokinen, Jana Hallas, Merilin Mälk
Rasmus Rändvee (Rasmus Simon Rändvee) “Young” Karl-Ander Reismann, Rasmus Rändvee
Renate (Renate Saluste) “Videomäng” (Video game) Renate Saluste
Revals (Rait Sohkin, Jaanus Saago, Elis Loik, Rauno Laikjõe, Danel Pandre, Jevgeni Babkin, Liis-Marii Vendt, Jaanus Salm) “Kirjutan romaani” Jaanus Saago
SHIRA “Out in Space” SHIRA, Karl-Ander Reismann
STEFAN (Stefan Airapetjan) “By My Side” Karl-Ander Reismann, Stefan Airapetjan
Synne Valtri feat. Väliharf (Sünne Valtri feat. Väliharf) “Majakad” Synne Valtri, Jaanus Viskar, Toomas Laur, Gert Gregor Källo, Aapo Ilves
Traffic (Silver Laas, Raul-Stig Rästa, Tõnis Kivisild, Robert Vaigla and Ivo Priilinn) “Üks kord veel” (One more time) Victor Crone, Fred Krieger [et], Vallo Kikas, Stig Rästa
Uku Suviste “What Love Is” Uku Suviste, Sharon Vaughn
Uudo Sepp “I’m Sorry. I Messed Up” Andrei Zevakin
Viinerid “Kapa Kohi-LA” Peter Põder, Hardo Hansar, Martti Kask
Ziggy Wild (Laura Prits,Ken Einberg, Tarvi Aldur, Henri-Hannes Sell, Sugamamas: Birgit Pärn ja Greta Liht) “Lean on Me” Laura Prits, Valdur Viiklepp, Sander Nõmmistu, Henri-Hannes Sell

Shows:

2.1.1.Semi-finals:

Semi-final 1
Semi-final 1 – 13 February 2020
Draw Artist Song Round One Round Two
Jury Televote Total Place Votes Place
Anett x Fredi “Write About Me”
Egert Milder “Georgia (On My Mind)”
INGA “Right Time”
Jennifer Cohen “Ping Pong”
Kruuv “Leelo”
Laura “Break Me”
Little Mess “Without a Reason”
Rasmus Rändvee “Young”
Renate “Videomäng”
Revals “Kirjutan romaani”
Stefan “By My Side”
Synne Valtri feat. Väliharf “Majakad”
Semi-final 2
Semi-final 2 – 15 February 2020
Draw Artist Song Round One Round Two
Jury Televote Total Place Votes Place
German & Violina “Heart Winder”
Inger “Only Dream”
Jaagup Tuisk “Beautiful Lie”
Janet “Hingelind”
Mariliis Jõgeva “Unistustes”
Merilin Mälk “Miljon sammu”
SHIRA “Out in Space”
Traffic “Üks kord veel”
Uku Suviste “What Love Is”
Uudo Sepp “I’m Sorry. I Messed Up”
Viinerid “Kapa Kohi-LA”
Ziggy Wild “Lean on Me”

2.1.2.Final: The final will take place on 29 February 2020. The six entries that qualify from each of the two preceding semi-finals, all together twelve songs, will compete during the show. The winner will be selected over two rounds of voting. In the first round, a jury (50%) and public televote (50%) will determine the top three entries to proceed to the super final. In the super final, the winner will be selected entirely by the televote.

Final – 29 February 2020

Draw Artist Song Jury Televote Total

Place

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Super Final – 29 February 2020

Draw

Artist Song Televote

Place

1
2
3

3.At Eurovision:

2.2.Promotion:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Estonia (Semi-final ):

Points awarded to Estonia (Final):

3.2.2.Points awarded by Estonia (Semi-final ):

Points awarded by Estonia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Estonia (Semi-final ):

Split voting results from Estonia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Victor Crone – “Storm” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019  “Storm” – Victor Crone  • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Finlandia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Finlandia

National selection

Selection process Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) 2020
Selection date(s) Final: 07.03.2020

Host

Presenter(s)
Host broadcaster – Venue Yle, YleX – Mediapolis Television Studio, Tampere

Participants

Number of entries 4–10
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Finlandia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Darude feat. Sebastian Rejman – “Look Away” • 2020 – “” • 2021►

Finland participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Finnish national broadcaster, Yleisradio Oy (General Radio or General Broadcast; Rundradion Ab – Yle) organised the national final Uuden Musiikin Kilpailu 2020 (Contest for New Music 2020) in order to select the Finnish entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Finlandia (Semi-final ):

Points awarded to Finlandia (Final):

3.2.2.Points awarded by Finlandia (Semi-final ):

Points awarded by Finlandia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Finlandia (Semi-final ):

Split voting results from Finlandia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Darude feat. Sebastian Rejman – “Look Away” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Look Away” – Darude feat. Sebastian Rejman • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Georgia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Georgia

National selection

Selection process Artista: Georgia’s Star 2020 (საქართველოს ვარსკვლავი,  Georgia Idol)
Canzone: Internal Selection
Selection date(s) Georgian Idol: Audition shows
26.10.2019, 02.11.2019, 09.11.2019
Live shows 16.11.2019, 23.11.2019, 30.11.2019, 07.12.2019, 14.12.2019 Final 21.12.2019

Song:

Host

Presenter(s) Ruska Makashvili (რუსკა მაყაშვილი)
Host broadcaster – Venue GPB – GPB Studios

Participants

Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Georgia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Oto Nemsadze – “Sul tsin iare” • 2020 – “” • 2021►

Georgia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Georgian national broadcaster, Georgian Public Broadcasting საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი, sakartvelos sazogadoebrivi mauts’q’ebeli – GPB, სსმ) used for the second year in a row, Georgian Idol for selecting their representative, though this time the entry will be selected internally for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 contest, Georgia have participated in the Eurovision Song Contest eleven times since their first entry in 2007. The nation’s highest placing in the contest, to this point, has been ninth place, which was achieved on two occasions: in 2010 with the song “Shine” performed by Sofia Nizharadze and in 2011 with the song “One More Day” performed by Eldrine. The nation briefly withdrew from the contest in 2009 after the European Broadcasting Union (EBU) rejected the Georgian entry, “We Don’t Wanna Put In”, for perceived political references to Vladimir Putin who was the Russian Prime Minister at the time. The withdrawal and fallout was tied to tense relations between Georgia and then host country Russia, which stemmed from the 2008 Russo-Georgian War. Following the introduction of semi-finals, Georgia has, to this point, failed to qualify to the final on four occasions.

The Georgian national broadcaster, Georgian Public Broadcaster (GPB), broadcasts the event within Georgia and organises the selection process for the nation’s entry. GPB confirmed their intentions to participate at the 2018 Eurovision Song Contest on 2 October 2017. Georgia has selected their entry for the Eurovision Song Contest both through national finals and internal selections in the past. In 2013 and 2014, GPB opted to internally select the Georgian entry, in 2015, the Georgian entry was selected via a national final, and in 2016, the artist was internally selected while the song was chosen in a national final. For their 2017 participation, the entry was selected through a national final. In 2018 the artist was internally selected. In 2019, the entry was fully selected through Georgian Idol for the first time ever. Oto Nemsadze failed to qualify to the Saturday final with “Keep On Going”, achieving just a fourteenth place in the semi-final.

2.Before Eurovision: For the second year in a row, the Georgian delegation decided to use the talent show Georgian Idol as the method for selecting their representative. This year, however, the show starts two months earlier and a song will be internally selected for the winner of the show.

Georgian Idol: 

Presentatrice: Ruska Makashvili / რუსკა მაყაშვილი

Jury:  This edition of Georgian Idol has a four-member jury with the power to decide what contestants will advance to the live shows and comment on every performance giving feedback to the artists. The four members are:

  • Tinatin Berdzenishvili / თინათინ ბერძენიშვილი – Director General of the Georgian Public Broadcaster with over 20 years of experience in the field[6], Head of EBU Gender Balance Initiative.
  • David Evgenidze / დავით ევგენიძე – Songwriter, part of the jury for the second edition of Ranina. He will produce the Georgian entry in Eurovision 2020.
  • Natia Todua / ნათია თოდუა – Winner of the seventh season of The Voice of Germany, participant at Unser Lied für Lissabon with My Own Way.
  • David Aladashvili / დავით ალადაშვილი – Pianist, studied at the Tbilisi Special Music School and at New York’s Juilliard School with several honors and awards at an international level. He was also part of the jury for the second edition of Ranina.

Contestant progress in the live shows:

Colour key:

Blue Contestant was in the bottom two
Purple Contestant was in the bottom three
Pink Contestant received the fewest public votes and was eliminated
Green Contestant received the most public votes
Contestant Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6
Tamar Kakalashvili / თამარ კაკალაშვილი 2nd
14.5%
1st
19.13%
1st
21.17%
1st
24.05%
1st

%

1st

%

Tornike Kipiani / თორნიკე ყიფიანი 1st
16.53%
2nd
15.71%
3rd
14.64%
4th
13.79%
2nd

%

2nd

%

Barbara Samxharadze / ბარბარა სამხარაძე 3rd
12.91%
3rd
12.11%
2nd
14.75%
2nd
15.15%
3rd

%

3rd

%

Davit Rusadze / დავით რუსაძე 4th
11.91%
4th
10.23%
5th
10.01%
6th
10.79%
4th

%

4th

%

Mariam Shengelia / მარიამ შენგელია 5th
10.31%
5th
8.72%
6th
9.98%
5th
12.26%
5th

%

Eliminated
(week 6)
Mariam Gogoberidze / მარიამ გოგიბერიძე 6th
8.8%
6th
8.69%
7th
9.91%
3rd
14.06%
6th
%
Eliminated
(week 5)
Anri Guchmanidze / ანრი გუჩმანიძე 7th
8.64%
8th
8.64%
4th
10.01%
7th
9.90%
Eliminated
(week 4)
Nika Kalandadze / ნიკა კალანდაძე 9th
5.7%
7th
8.68%
8th
9.53%
Eliminated
(week 3)
Liza Shengelia / ლიზა შენგელია 8th
8.15%
9th
8.09%
Eliminated
(week 2)
Merab Amzoev / მერაბ ამზოევი 10th
2.55%
Eliminated
(week 1)


Auditions (26 October 2019–TBA):
 
.1.Competing entries:
Shows:

Show 1 (26 October 2019)
Draw Artist Song Result
1 ერეკლე თურქაძე / Erekle Turkadze “Long Tall Sally” Advanced
2 სოფი დალასი / Sofi Dalas “Highway to Hell” Eliminated
3

ბარბარა სამხარაძე / Barbara Samkharadze

“It’s Raining Men” Advanced
4 დოდო გოქსაძე / Dodo Goksadze “Something’s Got a Hold on Me” Advanced
5 ნიკა კალანდაძე / Nika Kalandadze “Ocean Eyes” Advanced
6 ბექა მირუაშვილი / Beka Miruashvili “Havana” Eliminated
7 ნინი შონია / Nini Shonia “Never Enough” Eliminated
8

თამარ კაკალაშვილი / Tamar Kakalashvili

“Queen” Advanced
9

ალექსანდრე ქიტესაშვილი / Aleksandre Kitesashvili

“Sweet Home Chicago” Advanced
10 მარიამ გოგიბერიძე / Mariam Gogiberidze “Misty” Advanced
Show 2 (2 November 2019)
1 გიორგი ოთიაშვილი / Giorgi Otiashvili “The Girl from Ipanema” Eliminated
2 მარიამ გიორგიშვილი / Mariam Giorgishvili  “Replay” Advanced
3 მარიამ შენგელია / Mariam Shengelia “If I Were a Boy” Advanced
4 მარიამ შვანგირაძე / Mariam Shvangiradze “Million Reasons” Advanced
5 მარიამ ნოზაძე / Mariam Nozadze “Do It like a Dude” Eliminated
6 დუეტი Sirens / Duo Sirens “Lady Marmalade” Advanced
7 ალბინა / Albina “You Sent Me Flying” Advanced
8 სულხან დევაძე / Sukhan Devadze “Me mzes vat’an” (“მე მზეს ვატან”) Advanced
9 თორნიკე ყიფიანი / Tornike Kipiani “House of the Rising Sun” Advanced
Show 3 (9 November 2019)
1 ირაკლი ბიწაძე / Irakli Bitsadze “Feeling Good” Advanced
2 მერაბ ამზოევი / Merab Amzoevi “Skin” Advanced
3 არჩილ გვასალია / Archil Gvasalia “Vagiorkoma” (ვაგიორქომა) Advanced
4 მაკო მაისურაძე / Mako Maisuradze “I’d Rather Go Blind” Advanced
5 ლიზა შენგელია / Liza Shengelia  “Dream a Little Dream of Me” Advanced
6 ანრი გუჩმანიძე / Anri Guchmanidze “I’ve Got News for You” Advanced

2.1.1.Semi-finals:

Live show 1 (16 November 2019)
Draw Artist Song Televote Result
1 Mariam Shengelia “Alive” 10.31% Advanced
2 Barbara Samkharadze “You Don’t Own Me” 12.91% Advanced
3 Merab Amzoevi “Skyfall” 2.55% Eliminated
4 David Rusadze “Atlas” 11.91% Advanced
5 Tamar Kakalashvili “Golden Slumbers” / “Carry That Weight” 16.53% Advanced
6 Tornike Kipiani “Smells Like Teen Spirit” 14.5% Advanced
7 Nika Kalandadze “Video Games” 5.7% Advanced
8 Anri Guchmanidze “Thirty Seconds To Mars” 8.64% Advanced
9 Liza Sengelia “Read All About It “ 8.15% Advanced
10 Mariam Gogiberidze “My Funny Valentine” 8.8% Advanced
Live show 2 (25 November 2019)
Draw Artist Song Televote Result
1 Anri Guchmanidze “Heaven on their Minds” 8.64% Advanced
2 Barbara Samkharadze “When You’re Good to Mama” 12.11% Advanced
3 Mariam Gogiberidze “I Am Changing” 8.69% Advanced
4 Mariam Shengelia “Show Me How You Burlesque” 8.72% Advanced
5 Nika Kalandadze “Don’t Cry For Me Argentina” 8.68% Advanced
6 Tornike Kipiani “Rock’N’Roll Queen” 19.13% Advanced
7 Liza Sengelia “Moon River” 8.09% Eliminated
8 Tamar Kakalashvili “All That Jazz” 15.71% Advanced
9 David Rusadze “Falling Slowly” 10.23% Advanced
Live show 3 (1 December 2019)
Draw Artist Song Televote Result
1 Barbara Samkharadze “Lale” 14.75% Advanced
2 Anri Guchmanidze “Gamogiva khval” 10.01% Advanced
3 Mariam Shengelia “Mkholod benzvis” 9.98% Advanced
4 Nika Kalandadze “Kari k’vlav arnevs” 9.53% Eliminated
5 Mariam Gogiberidze “Iminebs mze” 9.91% Advanced
6 Tornike Kipiani “Artificial Love” 21.17% Advanced
7 David Rusadze “Ar madzinebs” 10.01% Advanced
8 Tamar Kakalashvili “Kuchashi ertkhel” 14.64% Advanced
Live show 4 (7 December 2019)
Draw Artist Song Televote Result
1 Barbara Samkharadze “Jesus Christ Superstar” 15.15% Advanced
2 David Rusadze “Any Dream Will Do” 10.79% Advanced
3 Tamar Kakalashvili  “As If We Never Said Goodbye”
13.79% Advanced
4 Anri Guchmanidze “Close Every Door” 9.90% Eliminated
5 Mariam Gogiberidze “I Don’t Know How to Love Him” 14.06% Advanced
6 Mariam Shengelia “Memory” 12.26% Advanced
7 Tornike Kipiani  “Gethsemane” 24.05% Advanced
Live show 5 (14 December 2019)

 

Live show 6 (21 December 2019)

2.1.2.Final  – 31 December 2019

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Georgia (Semi-final ):

Points awarded to Georgia (Final):

3.2.2.Points awarded by Georgia (Semi-final ):

Points awarded by Georgia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Georgia (Semi-final ):

Split voting results from Georgia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Oto Nemsadze – “Sul tsin iare” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Sul tsin iare” – Oto Nemsadze • 2020 – “” • 2021►

 

  • Grecia all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country Greece
National selection
Selection process Internal Selection
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
Greece in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Katerine Duska  – “Better Love” • 2020 – “” • 2021►

Greece participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . was selected internally by the Greek national broadcaster, Hellenic Broadcasting Corporation (Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση, Ellinikí Radiofonía Tileórasi – ERT / ΕΡΤ) to represent Cyprus in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

HaKokhav HaBa L’Eurovizion

Shows

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Greece (Semi-final ):

Points awarded to Greece (Final):

3.2.2.Points awarded by Greece (Semi-final ):

Points awarded by Greece (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Greecea (Semi-final ):

Split voting results from Greece (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Katerine Duska  – “Better Love” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Better Love” – Katerine Duska • 2020 – “” • 2021►

 

• Countries – 2ª Semi-finale (in ordine alfabetico)

  • Islanda all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country Islanda

National selection

Selection process Söngvakeppnin 2020
Selection date(s) Semi-finals: 08.02.2020, 15.02.2020
Final: 29.02.2020

Host

Presenter(s)
Host broadcaster – Venue RÚV – Semi-finals: Háskólabíó, Reykjavík, Final: Laugardalshöllin, Reykjavík

Participants

Number of entries 10
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

Islanda in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Hatari – “Hatrið mun sigra” • 2020 – “” • 2021►

Iceland participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Icelandic national broadcaster, Ríkisútvarpið (The Icelandic National Broadcasting Service – RÚV) organised the national final Söngvakeppnin 2020 in order to select the Icelandic entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background:

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Islanda (Semi-final ):

Points awarded to Islanda (Final):

3.2.2.Points awarded by Islanda (Semi-final ):

Points awarded by Islanda (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Islanda (Semi-final ):

Split voting results from Islanda (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Hatari – “Hatrið mun sigra” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Hatrið mun sigra” – Hatari • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Irlanda all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Irlanda
National selection
Selection process Internal selection
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Irlanda in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Sarah McTernan – “22” • 2020 – “” • 2021►

Ireland participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . was selected internally by the Irish national broadcaster, Raidió Teilifís Éireann (Radio-Television of Ireland – RTÉ) to represent Cyprus in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Irlanda (Semi-final ):

Points awarded to Irlanda (Final):

3.2.2.Points awarded by Irlanda (Semi-final ):

Points awarded by Irlanda (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Irlanda (Semi-final ):

Split voting results from Irlanda (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Sarah McTernan – “22” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “22” – Sarah McTernan • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Israele all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Israele
National selection
Selection process Artist: HaKokhav HaBa L’Eurovizion 2020 (הכוכב הבא לאירוויזיון 2020)
Song: Kdam Eurovision 2020 (קדם אירוויזיון, Kdam-Erovizyon, Pre-Eurovision (קדם-אירוויזיון) / Kdam (קדם, Pre)
Selection date(s) Semi-finals:
Final:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
  Israele in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Kobi Marimi – “Home” • 2020 – “” • 2021►

Israel participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Israeli national broadcaster, Israeli Public Broadcasting Corporation (תאגיד השידור הישראלי‎, Ta’agid HaShidur HaYisra’eli; هيئة البث الإسرائيلي‎, Hayyat al-Bathi al-Isrāʼīlī)- IPBC; כאן‎, Here / Makan, مكان‎, A place) collaborated with the commercial broadcaster Keshet and Tedy Productions, which organisied the reality singing competition HaKokhav HaBa L’Eurovizion 2020 (הכוכב הבא לאירוויזיון, The Next Star For Eurovision) in order to select the Israeli entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Israel had participated in the Eurovision Song Contest forty-two times since its first entry in 1973. Israel has won the contest on four occasions: in 1978 with the song “A-Ba-Ni-Bi” performed by Izhar Cohen and the Alphabeta, in 1979 with the song “Hallelujah” performed by Milk and Honey, in 1998 with the song “Diva” performed by Dana International and in 2018 with the song “Toy” performed by Netta Barzilai. Since the introduction of the semi-finals in 2004, Israel has failed to reach the final six times. In 2005, Shiri Maimon gave the country its tenth top five result, finishing fourth. Having failed to qualify for the final for four consecutive years (2011–14), Israel reached the final for the first time in five years, with Nadav Guedj finishing ninth in 2015, and the country has participated in the final every year since. Israel’s fourth victory came when Netta won the 2018 contest in Lisbon, with the song “Toy”. The next year where the contest was held in Israel, Kobi Marimi represented the country on home soil with the song “Home”, finishing twenty-third with 35 points in the final.

The Israeli entry for the 2020 Contest in Tel Aviv, Israel will be selected through the reality singing competition HaKokhav HaBa L’Eirovizion (“The Next Star for Eurovision”), which was organised by Keshet and Tedy Productions. This will be the fifth time that the Israeli entry was selected through a collaboration with Keshet and Tedy Productions. An additional show will also enable the public to select the song that the Israeli representative will sing, which had previously been selected internally.

2.Before Eurovision: 

HaKokhav HaBa L’Eurovizion 2020 (הכוכב הבא לאירוויזיון, The Next Star For Eurovision): The singer who will perform the Israeli entry for the Eurovision Song Contest 2020 was selected through the reality singing competition HaKokhav HaBa L’Eurovizion (“The Next Star for Eurovision”), the original version of the international format Rising Star produced by Tedy Productions and Keshet Media Group. HaKokhav HaBa has been used since 2015 to select the Israeli artist for Eurovision. The shows were hosted by Assi Azar and Rotem Sela and featured a judging panel composed of Asaf Amdursky, Keren Peles, Shiri Maimon (2005 Israeli Eurovision entrant), Static & Ben-El Tavori and Itay Levi.

The competition commenced on 20 November 2019. All shows in the competition were broadcast on Keshet 12 as well as online via mako.co.il.

Shows

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

Auditions (שלב האודישנים): The auditions were broadcast commenced on 20 November 2019. Among the contestants were Ohad Shragai who was one of the composers behind the Israeli entry in 2019, “Home” and a finalist of Kokhav Nolad 8, Eden Alene, the winner of the third season of The X Factor Israel, Moran Aharoni, a competitor of Kohav Nolad 4, Lihi Toledano, the daughter of Eurovision 1982 representative of Israel Avi Toledano, Shira Gavrielov, Miki Gavrielov’s daughter, Daniel Ben Haim, a competitor of Kokhav Nolad 5 and Or Adi, a competitor of The Voice Israel season 1 and Liora Itzhak, an Indian origin singer.

Draw Performer Song

Judges’ vote

Score Result
Amdursky

אמדורסקי

Static & Tavori

סטטיק ותבורי

Maimon

מימון

Peles

פלס

Levi

לוי

Audition 1 (20 November 2019)

1 Ella-Lee Lahav

אלה-לי להב

“You Don’t Own Me” 96% Advanced (עבר / עברה)
2 Ilor Bar

אילור בר

“Power” 67% Eliminated (הודחה / הודח)
3 Ohad Shragai

אוהד שרגאי

“I Wanna Dance with Somebody” 88% Advanced (עבר / עברה)
4 Noa Maman

נועה ממן

“Khayati”

“חייאתי”

60% Eliminated (הודחה / הודח)
5 Raviv Kaner

רביב כנר

“Angels” 93% Advanced (עבר / עברה)
6 Danielle Ben-Efraim

דניאל בן-אפריים

“Neshima”

“נשימה”

72% Advanced (עבר / עברה)
7 Or Amrami-Brockman

אור עמרמי ברוקמן

“Ma ata rotse mimeni”

“מה אתה רוצה ממני”

97% Advanced (עבר / עברה)

Audition 2 (23 November 2019)

1 Eden Alene

עדן אלנה

“Alive” 87% Advanced (עבר / עברה)
2 Yanai Ben Hamo

ינאי בן חמו

“Yes en sof”

“יש אין סוף”

88% Advanced (עבר / עברה)
3 Lee Eller

לי אלר

“Sheva ba’erev “

“שבע בערב”

65% Eliminated (הודחה / הודח)
4 Lali Kolishkin

ללי קולישקין

“Stay” 95% Advanced (עבר / עברה)
5 Avihu Pinhasov Rhythm Club

מועדון הקצב של אביהו פנחסוב

“Hilton Tel Aviv” / “Yamim yafim”

“הילטון תל אביב” / “ימים יפים”

79% Advanced (עבר / עברה)
6 Adam Lahav

אדם להב

“Crazy in Love” 67% Eliminated (הודחה / הודח)
7 Loai Ali

לואי עלי

“Tslil meitar”

“צליל מיתר”

79% Advanced (עבר / עברה)

Audition 3 (24 November 2019)

1 Ido Kolton

עידו קולטון

“Rise Up” 72% Advanced (עבר / עברה)
2 Ram Naim

רם נעים

“Tafast li makom”

“תפסת לי מקום”

41% Eliminated (הודחה / הודח)
3 Dana Lapidot

דנה לפידות

“All By Myself” 88% Advanced (עבר / עברה)

Audition 4 (27 November 2019)

1 Gaia Shaki

גאיה שאקי

“Set Fire to the Rain” 87% Advanced (עבר / עברה)
2 Gafna Rachel Pinto

גפנה רחל פינטו

“Listen” 69% Eliminated (הודחה / הודח)
3 Yohai Tzarfati

יוחאי צרפתי

“Mitga’aga’at”

“מתגעגעת”

71% Advanced (עבר / עברה)
4 Nathan Quatorze

נתן קטורזה

“It Will Rain” 88% Advanced (עבר / עברה)
5 Yuval Beider-Peretz

יובל בידר פרץ

“Hakol ad lekan”

“הכל עד לכאן”

67% Saved (ניצל מהדחה על ידי המנחים)
6 Omer Eliyahu

עומר אליהו

“Rak shelach”

“רק שלך”

83% Advanced (עבר / עברה)
7 David Sodi

דוד סודי

“Halev sheli”

“הלב שלי”

28% Eliminated (הודחה / הודח)
8 Galit Fahima

גלית פחימה

“Oolai hapa’am”

“אולי הפעם”

49% Eliminated (הודחה / הודח)
9 Dorel Saadon

דוראל סעדון

“Someone You Loved” 95% Advanced (עבר / עברה)

Audition 5 (30 November 2019)

1 Yahel Ya’ish

יהל יעיש

“Soldi” 71% Advanced (עבר / עברה)
2 Zohar Manor

זהר מנור

“Nana Banana” 88% Advanced (עבר / עברה)
3 Moran Aharoni

מורן אהרוני

“Believer” 88% Advanced (עבר / עברה)
4 Sagi Trabelsi

שגיא טרבלסי

“Lekh im ha’emet shelkha”

“לך עם האמת שלך”

46% Eliminated (הודחה / הודח)
5 Racheli Tareka

רחלי טרקה

“Issues” 87% Advanced (עבר / עברה)
6 Nicki Goldstein

ניקי גולדשטיין

“Someone You Loved” 85% Advanced (עבר / עברה)
7 Stefanie Dúnio

סטפני דיוניו

“Whenever, Wherever” 65% Eliminated (הודחה / הודח)
8 Lihi Toledano

ליהי טולדנו

“Af akhat”

“אף אחת”

91% Advanced (עבר / עברה)

Audition 6 (1 December 2019)

1 Shira Gavrielov

שירה גבריאלוב

“Shallow” 91% Advanced (עבר / עברה)
2 Dave Spektor

דייב ספקטור

“Caruso” 58% Saved (ניצל מהדחה על ידי המנחים)
3 Itzik Shamli

איציק שמלי

“Kama haser”

“כמה חסר”

81% Advanced (עבר / עברה)

Audition 7 (2 December 2019)

1 Daniel Ben-Haim

דניאל בן-חיים

“Ve’im tavo’i elai”

“ואם תבואי אליי”

81% Advanced (עבר / עברה)
2 Kim Kate Rose

קים קייט רוז

“Addicted to you” 49% Eliminated (הודחה / הודח)
3 Or Adi

אור אדי

“Barcelona”

“ברצלונה”

77% Advanced (עבר / עברה)

Audition 8 (4 December 2019)

1 Yimon Hajaj

ינון חג’ג’

“Tagidi lo” 80% Advanced (עבר / עברה)
2 Oneg Yisrael

ענג ישראל

“Turning Tables” 80% Advanced (עבר / עברה)
3 Barak Biton

ברק ביטון

“Livchor nachon”

“לבחור נכון”

46% Eliminated (הודחה / הודח)
4 Ofer Nave

עופר נוה

“Laisse-moi t’aimer” 71% Advanced (עבר / עברה)
5 Shira Tzafari

שירה צפרי

“Karma Police” 58% Saved (ניצל מהדחה על ידי המנחים)
6 Judah Gavra

יהודה גברה

“Somebody to Love” 33% Eliminated (הודחה / הודח)
7 Galit Weizman

גלית ויצמן

“The Show Must Go On” 77% Advanced (עבר / עברה)

Audition 9 (7 December 2019)

1 Eden Zohar Sivan

עדן זהר סיון

“Who’s Lovin’ You” 92% Advanced (עבר / עברה)
2 80 Something

80 ומשהו

“Big in Japan” 55% Eliminated (הודחה / הודח)
3 Nathanel Sherf

נתנאל שרף

“Ma ata rotse mimeni”

“מה אתה רוצה ממני”

86% Advanced (עבר / עברה)
4 Eylon Elkayam

איילון אלקיים

“Haim shlemim”

“חיים שלמים”

80% Advanced (עבר / עברה)
5 Layla Suleiman

לילה סולימאן

“Beautiful” 80% Withdrew (עברה
פרשה)
6 Alan Botsoyer

אלן בוצוייר

“Balaila”

“בלילה”

84% Advanced (עבר / עברה)
7 Lidor Sailo

לידור סאילו

“Cry Me a River” 53% Eliminated (הודחה / הודח)

Audition 10 (8 December 2019)

1 Hatavlinim

התבלינים

“Nim’as li mimekh”

“נמאס לי ממך”

59% Saved (ניצל מהדחה על ידי המנחים)
2  

נועה פרג’

“Without You” 66% Eliminated (הודחה / הודח)
3  

אלדד כהן

“Klum lo ta’im”

“כלום לא טעים”

78% Advanced (עבר / עברה)

Audition 11 (9 December 2019)

1 Gaella Brown

גאלה בראון

“Ain’t Nobody” 75% Advanced (עבר / עברה)
2 Nave Mamo

נווה מאמו

“Hello” 51% Eliminated (הודחה / הודח)
3 Liora Itzhak

ליאורה יצחק

“Mala mala”

“מעלה מעלה”

74% Advanced (עבר / עברה)

Audition 12 (11 December 2019)

1 Chen Hadar

חן הדר

“Jealous” 83% Advanced (עבר / עברה)
2 Michael Tsidon

מיכאל צידון

“Khayati”

“חייאתי”

72% Advanced (עבר / עברה)
3 Atara Uriya

עטרה אוריה

“Achshav o l’olam”

“עכשיו או לעולם”

73% Advanced (עבר / עברה)
4 Hila Vaknin

הילה וקנין

“Rak otkha”

“רק אותך”

17% Eliminated (הודחה / הודח)
5 Dikla Malka

דיקלה מלכה

“Stone Cold” 66% Saved (ניצל מהדחה על ידי המנחים)
6 Wonder Years “It Must Be Love” 77% Advanced (עבר / עברה)
7 Bar Furman

בר פורמן

“Something’s Got a Hold on Me” 78% Advanced (עבר / עברה)

Audition 13 (14 December 2019)

1
2
3
4

Shortlisting rounds:

Top 20 round:

Heat 1:

Heat 2:

Heat 3:

Heat 4:

2.1.1.Semi-finals:

Semi-final 1 () – 

Semi-final 2 () – 

Semi-final 3 () – 

Wildcard round:

Semi-final 4 () – 

2.1.2.Final () – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Israele (Semi-final ):

Points awarded to Israele (Final):

3.2.2.Points awarded by Israele (Semi-final ):

Points awarded by Israele (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Israele (Semi-final ):

Split voting results from Israele (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Kobi Marimi – “Home” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Home” – Kobi Marimi • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Lettonia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Lettonia

National selection

Selection process Supernova 2020
Selection date(s) Semi-finals:
Final: 08.02.2020

Host

Presenter(s)
Host broadcaster – Venue LTV –

Participants

Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Lettonia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Carousel – “That Night” • 2020 – “” • 2021►

Latvia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Latvian national broadcaster, Latvijas Televīzija (Latvian Television – LTV) organised the national final Supernova 2020 in order to select the Latvian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Lettonia (Semi-final ):

Points awarded to Lettonia (Final):

3.2.2.Points awarded by Lettonia (Semi-final ):

Points awarded by Lettonia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Lettonia (Semi-final ):

Split voting results from Lettonia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Carousel – “That Night” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “That Night” – Carousel • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Lituania all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Lituania

National selection

Selection process „Eurovizijos“ dainų konkurso nacionalinė atranka 2020
Selection date(s) Heats: 4 January 2020, 11 January 2020, 18 January 2020, 25 January 2020
Semi-finals: 1 February 2020, 8 February 2020
Grand Final: 15 February 2020

Host

Presenter(s)
Host broadcaster – Venue LRT –

Participants

Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Lituania in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)

◄2019 Jurij Veklenko – “Run with the Lions” • 2020 – “”  • 2021►

Lithuania participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Lithuanian national broadcaster, LRT televizija (LRT) organised the national final „Eurovizijos“ dainų konkurso nacionalinė atranka 2020 in order to select the Lithuanian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Lithuania had participated in the Eurovision Song Contest twenty times since its first entry in 1994. The nation’s best placing in the contest was sixth, which it achieved in 2006 with the song “We Are the Winners” performed by LT United. Following the introduction of semi-finals for the 2004, Lithuania, to this point, has managed to qualify to the final eight times.

In 2019, Lithuania was represented by Jurijus and the song “Run with the Lions”, the country failed to qualify to the final, ending in 11th place in the second semi-final with 93 points.

For the 2020 Contest, the Lithuanian national broadcaster, Lithuanian National Radio and Television (LRT), will broadcast the event within Lithuania and will organise the selection process for the nation’s entry. Other than the internal selection of their debut entry in 1994, Lithuania has selected their entry consistently through a national final procedure.

2.Before Eurovision: 

“Eurovizijos” dainų konkurso nacionalinė atranka

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics):

ShowsThe national selection show “Eurovizijos” dainų konkurso nacionalinė atranka will begin on 4 January 2020. The first four shows will be elimination heats where half the acts will be eliminated each week.

  1. 50 songs x4
  2. 24 songs x2
  3. 8 songs x1
  4. 1 winner Eurovision Song Contest 2020

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Draw Artist Song
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12

Heat 4

Draw Artist Song
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13

2.1.1.Semi-finals:


Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Draw Artist Song
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Draw Artist Song
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Draw Artist Song
01
02
03
04
05
06
07
08

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Lituania (Semi-final ):

Points awarded to Lituania (Final):

3.2.2.Points awarded by Lituania (Semi-final ):

Points awarded by Lituania (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Lituania (Semi-final ):

Split voting results from Lituania (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Jurij Veklenko – “Run with the Lions” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Run with the Lions” – Jurij Veklenko • 2020 – “” • 2021►

 

  • Malta all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country Malta
National selection
Selection process Artist: X Factor Malta 2020
Song: Internal Selection
Selection date(s) Semi-finals: 06.10.2019-13.10.2019 (Castings, Bootcamp, Six Chair Challenge & Judges Houses)
Final: 08.02.2020
Host
Presenter(s) Ben Camille
Host broadcaster – Venue TVM – MFCC – Malta Fairs & Conventions Centre, Attard
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
Malta in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Michela Pace – “Chameleon” • 2020 – “”  • 2021►

Malta participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Maltese national broadcaster, Public Broadcasting Services Limited / Television Malta (Televixin Malta – PBS / TVM) used the talent show X Factor Malta’s second season to decide their representative, who will perform a song selected internally by the broadcaster for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Malta has participated in the Eurovision Song Contest 32 times since its first entry in 1971. Malta briefly competed in the Eurovision Song Contest in the 1970s before withdrawing for sixteen years. The country had, to this point, competed in every contest since returning in 1991. Malta’s best placing in the contest thus far was second, which it achieved on two occasions: in 2002 with the song “7th Wonder” performed by Ira Losco and in 2005 with the song “Angel” performed by Chiara.Malta participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Maltese national broadcaster, Public Broadcasting Services (PBS) used the talent show X Factor Malta’s second season to decide their representative, who will perform a song selected internally by the broadcaster for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

In 2019, Malta returned to the final after two years with Michela Pace, performer also selected through X Factor Malta, and the pop entry Chameleon, managing to achieve a fourteenth place in the Saturday show with 107 points.

2.Before Eurovision:  The second season premiered on 6 October 2019. As with the inaugural season, the format will continue to serve as the Maltese national selection for the Eurovision Song Contest. The winner of the second season of X Factor Malta will represent the island nation at the 2020 contest in Rotterdam, Netherlands.

X Factor MaltaOn 11 October 2019, the Maltese national broadcaster PBS announced through their official website that the second season of X Factor Malta would be used as national selection for their performer in Eurovision 2020. The shows started with the first auditions on 6 October 2019 with weekly shows aired on Sundays on TVM lasting until the start of the live shows in January 2020. The final of the show will then take place on 8 February 2020.

Auditions (October–December 2019)

X Factor Malta − Season 2 (Auditions)
Show 1 (6 October 2019)
Draw Artist Song Result
1 Ian Bondin Original song Eliminated
2[a] Abigail Bartolo “Bound to You” Eliminated
Anne Marie Ellul “Hello” Eliminated
Etienne Bugeja “We Are the World” Eliminated
Nadesh Buhagiar “Stone Cold” Eliminated
Patricia Utulu Eliminated
Silvan Mula “Halo” Eliminated
3 Justine Shorfid “All I Want” Joins the bootcamp
4 Jurgen Volkov “Say You Won’t Let Go” Joins the bootcamp
5 Kelvin Cassar “Lucky You” Eliminated
6[b] Eric Baldacchino “All I Want” Joins the bootcamp
Jessica Micallef Joins the bootcamp
Maria Ellul “Ex’s & Oh’s” Joins the bootcamp
Sheriden Balzan Joins the bootcamp
Luke Vassallo “Stand by Me” Joins the bootcamp
Ela Cachia Joins the bootcamp
7 Maya Sesay “Natural Woman” Joins the bootcamp
8 Cora Elizabeth Lewis “When I Was Your Man” Joins the bootcamp
9 Lisa Marie Tabone “Lovesong” Joins the bootcamp
10 Two Blocks Away “Wicked Game” Joins the bootcamp
11 Faraqui “Stand by Me” Eliminated
12 Kersten Graham Original song Joins the bootcamp
13 Edward Abdilla “Riptide” Joins the bootcamp
14 Luke Baldacchino Original song Joins the bootcamp
15 Giovanni Original song Joins the bootcamp
16 Michelle “Natural Woman” Joins the bootcamp
“I Just Want to Make Love to You”
17 Melicent Abela “Always Remember Us This Way” Eliminated
18 Rodianne Vella “Hasta Mañana” Eliminated
Show 2 (13 October 2019)
1 Engelbert Compagno Eliminated
2 Dayle Camilleri “Bruises” Joins the bootcamp
3 Justin Mamo “Falling Like the Stars” Joins the bootcamp
4 Jelena Attard “One and Only” Joins the bootcamp
5 Nicole Mallia “Price Tag” Eliminated
6 Rebecca Mifsud “La vie en rose” Joins the bootcamp
7 Steve Azzopardi “Lady Is a Tramp” Eliminated
8 Cherton Caruana “Young and Beautiful” Joins the bootcamp
9 Priscilla Borg “Hallelujah” Eliminated
10 Estelle Imbroll “House of the Rising Sun” Joins the bootcamp
11 Cain Portelli Original song Joins the bootcamp
12 Glenn Farrugia “Say Something” Joins the bootcamp
13 Demi Galea “Addicted to You” Joins the bootcamp
14 Bernadette Mangion “Rise Up” Joins the bootcamp
15 Janica Aquilina “All I Want” Eliminated
16 Kyle Kutajar “I’m Not the Only One” Joins the bootcamp
17 Fitzpatrick Schembri “Tears in Heaven” Joins the bootcamp
18 Chris Cassar “Photograph” Joins the bootcamp
19 Anthony Scinto “No Good in Goodbye” Joins the bootcamp
20 Benjamin Attard Medley Joins the bootcamp
21 Maria Magro “Take Me to Your Heaven” Eliminated
Show 3 (20 October 2019)
1 Jasmine Abela “Best Part” Joins the bootcamp
2 Chasmaine Sultana “Rolling in the Deep” Eliminated
3 Ludivine O’Toole “Habanera” Joins the bootcamp
4[c] Kirsty Vidal “Jar of Hearts” Eliminated
Clive Isaac Gucci “No Matter What” Eliminated
Michela Fenech Conti “The Bare Necessities” Eliminated
Julian Sultana “Titanium” Eliminated
Owen Stivala “Take Me to Church” Eliminated
5 Paul Anthony “One Woman Man” Joins the bootcamp
6 Danica Muscat “Bohemian Rhapsody” Eliminated
7 Matt Blxck “Rocketman” Joins the bootcamp
8 Marston Farrugia “Toxic” Eliminated
9[d] Megan Caruana “Mercy” Joins the bootcamp
Jake Camilleri “Home” Joins the bootcamp
Logan Borg “You Are the Reason” Joins the bootcamp
Hannah Elkekli “Somebody to Hold” Joins the bootcamp
Brad Cardona “Hold My Girl” Joins the bootcamp
Mark Spiteri “No Matter What” Joins the bootcamp
10 Marija Bellia Original song Joins the bootcamp
11 Chanelle Zarb Original song Joins the bootcamp
12 Dwayne Mifsud Original song Joins the bootcamp
13 Ilenia Camilleri “You’re My World” Joins the bootcamp
“Love Yourself”
14 Courtney Seguna “Cry” Eliminated
15 Chrissy Washington “She Used to Be Mine” Joins the bootcamp

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

Season 2 / Mentor Category Acts Results
Ira Losco Girls Destiny Chukunyere, Gail Attard, Jasmine, Justine Shorfid, Karin Duff, Marija Bellia
Howard Keith Debono Groups Bloodline, Chord, F.A.I.T.H, Reign, Sweet Chaos, Yazmin & James
Alexandra Alden Overs
Ray Mercieca Boys Dav. Jr, Giovanni, Jurgen Volkov, Karl Schembri, Kyle Cutajar, Matt Blxck

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Montenegro (Semi-final ):

Points awarded to Montenegro (Final):

3.2.2.Points awarded by Montenegro (Semi-final ):

Points awarded by Montenegro (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Montenegro (Semi-final ):

Split voting results from Montenegro (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Michela Pace – “Chameleon” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Chameleon” – Michela Pace • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Macedonia del Nord all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Macedonia del Nord
National selection
Selection process Internal selection
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Macedonia del Nord in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Tamara Todevska – “Proud” • 2020 – “”  • 2021►

North Macedonia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . was selected internally by the North Macedonia national broadcaster, Macedonian Radio Television (Македонска радио телевизија, Makedonska radio televizija – MRT / MPT) to represent North Macedonia in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Macedonia del Nord (Semi-final ):

Points awarded to Macedonia del Nord (Final):

3.2.2.Points awarded by Macedonia del Nord (Semi-final ):

Points awarded by Macedonia del Nord (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Macedonia del Nord (Semi-final ):

Split voting results from Macedonia del Nord (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Tamara Todevska – “Proud” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Proud” – Tamara Todevska • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Norvegia all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Norvegia
National selection
Selection process Melodi Grand Prix (MGP) 2020
Selection date(s) Semi-finals: 11.01.2020, 18.01.2020, 25.01.2020, 01.02.2020, 08.02.2020
Final: 15.02.2020
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue NRK – Oslo Spektrum, Oslo
Participants
Number of entries 25
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Norvegia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 KEiiNO – “Spirit in the Sky” • 2020 – “”  • 2021►

Norway participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Norwegian national broadcaster, Norsk rikskringkasting AS (Norwegian Broadcasting Corporation – NRK) organised the national final Norsk Melodi Grand Prix 2020 in order to select the Norwegian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Norvegia (Semi-final ):

Points awarded to Norvegia (Final):

3.2.2.Points awarded by Norvegia (Semi-final ):

Points awarded by Norvegia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Norvegia (Semi-final ):

Split voting results from Norvegia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 KEiiNO – “Spirit in the Sky” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Spirit in the Sky” – KEiiNO • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Poland all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country Poland
National selection
Selection process
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
Poland in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Tulia – “Fire of Love (Pali się)” • 2020  – “” • 2021►

Poland participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Polonian national broadcaster, Telewizja Polska S.A. (TVP S.A., Polish Television – TVP) organised the national final …. 2020 in order to select the Polonian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Polonia (Semi-final ):

Points awarded to Polonia (Final):

3.2.2.Points awarded by Polonia (Semi-final ):

Points awarded by Polonia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Polonia (Semi-final ):

Split voting results from Polonia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Tulia – “Fire of Love (Pali się)” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Fire of Love (Pali się)” – Tulia • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Portogallo all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Portogallo
National selection
Selection process Festival da Canção 2020
Selection date(s) Semi-finals: 22.02.2020, 29.02.2020
Final: 07.03.2020
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue RTP – 
Participants
Number of entries 16
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Portogallo in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Conan Osíris – “Telemóveis” • 2020 – “”  • 2021►

Portugal participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Portuguese national broadcaster, Rádio e Televisão de Portugal (Radio and Television of Portugal – RTP) organised the national final Festival da Canção 2020 in order to select the Portuguese entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Portugal had participated in the Eurovision Song Contest fifty-one times since its first entry in 1964. Since semi-finals were introduced into the contest in 2004, Portugal has failed to reach the final eight times. Portugal held the record for the most appearances in the contest without a win until 2017 when they won in Kiev, Ukraine, with Salvador Sobral’s entry, “Amar pelos dois”. In 2019, Portugal was represented by Conan Osíris and the song “Telemóveis”. The country failed to qualify to the final, ending in fifteenth place in the semi-final with 51 points.

The Portuguese broadcaster for the 2020 Contest, who broadcasts the event in Portugal and organises the selection process for its entry, will be Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Portugal has most commonly selected their entry through the national final Festival da Canção except between 2003 and 2005 where the broadcaster used internal selections and the talent competition Operação triunfo to select their entry. The broadcaster will organize the 2020 edition of Festival da Canção in order to select the Portuguese entry for the 2020 Eurovision Song Contest.

2.Before Eurovision: 

Festival da Canção 2020: Festival da Canção 2020 was the 54th edition of Festival da Canção, the music competition that selects Portugal’s entries for the Eurovision Song Contest. Three live shows were broadcast during a two-week period: two semi-finals on 22 and 29 February and the final on 7 March 2019.

The competition featured sixteen songs written by professional and amateur composers, who were also responsible for choosing the performer(s) for their entry. Each semi-final featured eight songs from which four advanced to the final. Results during the semi-finals were determined by the sum of the votes from a room jury panel (50%) and public (50%). In the final, the winner was determined by the sum of the votes from regional jury panels (50%) and public (50%). For the third consecutive year, the competition had no language restrictions.

On 7 November 2019, RTP revealed the names of the sixteen participating composers: fourteen directly invited by RTP, one selected by Antena 1’s radio show MasterClass, and one selected from an open call of 320 submissions received by RTP.

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): Competing songs, performers and composers at Festival da Canção 2020

Artist Song (English translation) Songwriter Selection
António Avelar Pinho Invited by RTP
Blasted Mechanism (Guitshu,
Valdjiu,
Ary,
Zymon,
Fred Stone,
Winga (Riic Wolf))
Blasted Mechanism Invited by RTP
Dino D’Santiago Invited by RTP
Elisa Rodrigues Invited by RTP
Dúbio feat. +351 Dúbio feat. +351 Open call winner
Filipe Sambado Invited by RTP
Hélio Morais Invited by RTP
Jimmy P Jimmy P Invited by RTP
João Cabrita Invited by RTP
Marta Carvalho Invited by RTP
Cláudio Frank “Masterclass” da Antena1 winner
MEERA MEERA Invited by RTP
Pedro Jóia Invited by RTP
Rui Pregal da Cunha Invited by RTP
Throes + The Shine Invited by RTP
Tiago Nacarato Invited by RTP

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) –

Semi-final 1 – 22 February 2020
Draw Artist Song Jury Televote Total Place Result
1
2
3
4
5
6
7
8

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) –

Semi-final 2 – 29 February 2020
Draw Artist Song Jury Televote Total Place Result
1
2
3
4
5
6
7
8

Final

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Final – 7 March 2020
Draw Artist Song Jury Televote Total Place
Votes Points
1
2
3
4
5
6
7
8

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Portogallo (Semi-final ):

Points awarded to Portogallo (Final):

3.2.2.Points awarded by Portogallo (Semi-final ):

Points awarded by Portogallo (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Portogallo (Semi-final ):

Split voting results from Portogallo (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Conan Osíris – “Telemóveis” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Telemóveis” – Conan Osíris • 2020 – “” • 2021►

 

  • Romania all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country Romania
National selection
Selection process
Selection date(s) Semi-finals:
Final:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
Romania in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Ester Peony – “On a Sunday” • 2020 – “”  • 2021►

Romania participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Romanian national broadcaster, Televiziunea Română (Societatea Românǎ de Televiziune / Romanian Television Corporation – SRTV / TVR) organised the national final Selecția Națională 2020 in order to select the Romanian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Romania (Semi-final ):

Points awarded to Romania (Final):

3.2.2.Points awarded by Romania (Semi-final ):

Points awarded by Romania (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Romania (Semi-final ):

Split voting results from Romania (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Ester Peony – “On a Sunday” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “On a Sunday” – Ester Peony • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Russia all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Russia
National selection
Selection process Internal Selection
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Russia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Sergey Lazarev – “Scream” • 2020 – “”  • 2021►

Russia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . was selected internally by the Russian national broadcaster, All-Russia State Television and Radio Broadcasting Company (Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания, Vserossiyskaya Gosudarstvennaya Televizionnaya i Radioveshchatelnaya Kompaniya)) / Channel One / Первый канал, Pervyy kanal, First Channel) (VGTRK/ВГТРК, Channel One / Первый канал) to represent Russia in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background:

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Russia (Semi-final ):

Points awarded to Russia (Final):

3.2.2.Points awarded by Russia (Semi-final ):

Points awarded by Russia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Russia (Semi-final ):

Split voting results from Russia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Sergey Lazarev – “Scream” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Scream” – Sergey Lazarev • 2020 – “” • 2021►

 

  •  San Marino all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  San Marino
National selection
Selection process
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 San Marino in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Serhat – “Say Na Na Na” • 2020 – “”  • 2021►

San Marino participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . was selected internally by the Sammarinese national broadcaster, San Marino RTV (Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (San Marino RTV / SMRTV) to represent San Marino in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to San Marino (Semi-final ):

Points awarded to San Marino (Final):

3.2.2.Points awarded by San Marino (Semi-final ):

Points awarded by San Marino (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from San Marino (Semi-final ):

Split voting results from San Marino (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Serhat – “Say Na Na Na” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Say Na Na Na” – Serhat • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Serbia all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Serbia
National selection
Selection process Beovizija 2020 (Беовизија 2020)
Selection date(s) Semi-finals:
Final:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue RTS – 
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Serbia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Nevena Božović – “Kruna” (Круна) • 2020 – “”  • 2021►

Serbia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Serbian national broadcaster, Radio Television of Serbia (Радио-телевизија Србије, Radio-televizija Srbije – РТС / RTS) organised the national final Beovizija 2020 (Беовизија 2020) in order to select the Serbia entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Serbia (Semi-final ):

Points awarded to Serbia (Final):

3.2.2.Points awarded by Serbia (Semi-final ):

Points awarded by Serbia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Serbia (Semi-final ):

Split voting results from Serbia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Nevena Božović – “Kruna” (Круна) • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Kruna” (Круна)” – Nevena Božović • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Slovenia all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Slovenia
National selection
Selection process EMA Freš, EMA 2020
Selection date(s) Semi-finals:
Final:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue RTV SLO – 
Participants
Number of entries EMA Freš: 18, EMA: 10
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Slovenia in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Zala Kralj & Gašper Šantl – “Sebi” • 2020 – “”  • 2021►

Slovenia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Slovenian national broadcaster, Radiotelevizija Slovenija (Radio-Television of Slovenia / RTV Slovenija – RTV / RTV SLO) organised the national final EMA 2020  in order to select the Slovenian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background: Prior to the 2020 Contest, Slovenia had participated in the Eurovision Song Contest twenty-five times since its first entry in 1993. Slovenia’s highest placing in the contest, to this point, has been seventh place, which the nation achieved on two occasions: in 1995 with the song “Prisluhni mi” performed by Darja Švajger and in 2001 with the song “Energy” performed by Nuša Derenda. The country’s only other top ten result was achieved in 1997 when Tanja Ribič performing “Zbudi se” placed tenth. Since the introduction of semi-finals to the format of the contest in 2004, Slovenia had thus far only managed to qualify to the final on six occasions. In 2018, Slovenia was represented by Lea Sirk and the song “Hvala, ne!”, which qualified to the final and placed twenty-second. One year later, in 2019, Slovenia qualified for the final again with Zala Kralj & Gašper Šantl, finishing in fifteenth place with the song “Sebi”.

The Slovenian national broadcaster, Radiotelevizija Slovenija (RTV Slovenija), broadcasts the event within Slovenia and organises the selection process for the nation’s entry. The Slovenian entry for the Eurovision Song Contest has traditionally been selected through a national final entitled Evrovizijska Melodija (EMA), which has been produced with variable formats. To this point, the broadcaster has only foregone the use of this national final in 2013 when the Slovenian entry was internally selected. For 2020, the broadcaster opted to organise EMA 2020 to select the Slovenian entry.

2.Before Eurovision: On 1 August 2019 RTVSLO announced the launch of their national final EMA 2020 and the associated competition, EMA FREŠ. EMA FREŠ will act as a preselector for EMA itself, with eighteen artists participating at EMA FREŠ and two qualifying for EMA 2020. EMA FREŠ will be held in late 2019.

EMA FREŠ:

Format: EMA FREŠ will take place in late 2019, beginning on 4 November and finishing on 6 December. All competing artists must be under the age of 26 and have three or less released songs. Eighteen songs in total have been chosen for the competition. The competition will take place online.

Two competing songs will be released every Monday, Tuesday and Wednesday from 4-20 November (inclusive). Online voters will pick their preferred song of the two released each day, with the winners of each of these duels moving forward to another round on the Friday of that week (8, 15 or 22 November). Online voters will pick one song to qualify for the EMA FREŠ final, and a jury will pick another qualifier. Two songs will qualify each week for three weeks, leaving six songs in the final. The remaining twelve competing entries will go through the same process again, with duels on 25-27 November and 2-4 December and the next rounds on the 29th of November or the 6th of December. After this process is complete, ten songs will be qualified for the EMA FREŠ final.

Competing entries:

Artist Song (English translation) Composer(s)
Alfirev “Črno bela lika” (Black and white figure)
Astrid in Avantgarden “Sing to Me”
Klarity “Diham” (I’m breathing)
Lana Hrvatin “Dream”
Ljudmila Frelih “Vztrajaj, ker je vredno” (Persevere because it’s worth it)
Marko Škof “Hočem da je vse kot prej” (I want everything as before)
Marmoris “Moj pristan” (My haven)
Martina “Pleši” (Dance)
Nuša Pliberšek “Življenje je čarovnija” (Life is magic)
Parvani Violet “Cupid”
Petra Ceglar “Srce naglas” (Heart out loud)
Pia Nina “Tukaj in zdaj” (Here and now)
Sara Petešič “Sanjaj/Dream”
Saška “Še kar lovim tvoj nasmeh” (I’m still chasing your smile)
Soulution “Eno” (One)
Stella “Ne vem, če sem v redu” (I don’t know if I’m okay)
Tilen Lotrič “Jaz in ti” (Me and you)
Younite “The Cure”

Duels (4-20 November):

 
Artist Song Result
Duel 1  4 November 2019
Stella “Ne vem, če sem v redu” Advanced
Pia Nina “Tukaj in zdaj” Second chance
Duel 2  5 November 2019
Soulution “Eno” Second chance
Younite “The Cure” Advanced
Duel 3  6 November 2019
Astrid in Avantgarden “Sing to Me” Second chance
Martina “Pleši” Advanced
Duel 4  11 November 2019
Klarity “Diham” Advanced
Tilen Lotrič “Jaz in ti” Second chance
Duel 5  12 November 2019
Marko Škof “Hočem da je vse kot prej” Second chance
Petra Ceglar “Srce naglas” Advanced
Duel 6  13 November 2019
Parvani Violet “Cupid” Advanced
Sara Petešič “Sanjaj/Dream” Second chance
Duel 7  18 November 2019
Saška “Še kar lovim tvoj nasmeh” Advanced
Ljudmila Frelih “Vztrajaj, ker je vredno” Second chance
Duel 8  19 November 2019
Alfirev “Črno bela lika” Second chance
Nuša Pliberšek “Življenje je čarovnija” Advanced
Duel 9  20 November 2019
Marmoris “Moj pristan” Advanced
Lana Hrvatin “Dream” Second chance

Weekly finals (8-22 November):

Artist Song Result
Final 1  8 November 2019
Stella “Ne vem, če sem v redu” Advanced to Final
Younite “The Cure” Advanced to Final
Martina “Pleši” Second chance
Final 2  15 November 2019
Klarity “Diham” Advanced to Final
Petra Ceglar “Srce naglas” Second chance
Parvani Violet “Cupid” Advanced to Final
Final 3  22 November 2019
Saška “Še kar lovim tvoj nasmeh” Advanced to Final
Nuša Pliberšek “Življenje je čarovnija” Second chance
Marmoris “Moj pristan” Advanced to Final

Second chance (25 November-6 December):

 
Artist Song Result
Duel 1  25 November 2019
Pia Nina “Tukaj in zdaj” Advanced
Sara Petešič “Sanjaj/Dream” Eliminated
Duel 2  26 November 2019
Marko Škof “Hočem da je vse kot prej” Eliminated
Nuša Pliberšek “Življenje je čarovnija” Advanced
Duel 3  27 November 2019
Alfirev “Črno bela lika” Advanced
Soulution “Eno” Eliminated
Duel 4  2 December 2019
Lana Hrvatin “Dream” Advanced
Martina “Pleši” Eliminated
Duel 5  3 December 2019
Astrid in Avantgarden “Sing to Me” Advanced
Petra Ceglar “Srce naglas” Eliminated
Duel 6  4 December 2019
Ljudmila Frelih “Vztrajaj, ker je vredno” Eliminated
Tilen Lotrič “Jaz in ti” Advanced

Artist Song Result
Final 1  29 November 2019
Pia Nina “Tukaj in zdaj” Advanced
Nuša Pliberšek “Življenje je čarovnija” Eliminated
Alfirev “Črno bela lika” Advanced
Final 2  6 December 2019
Lana Hrvatin “Dream” Advanced to Final
Astrid in Avantgarden “Sing to Me” Advanced to Final
Tilen Lotrič “Jaz in ti” Eliminated

Final: The ten songs that qualified from the weekly finals and the second chance round competed in the final for one of the two spots in EMA 2020. One will be determined by a public vote, and another by the jury.

  •   Public vote qualifier
  •   Jury qualifier

Final
Draw Artist Song Result
Stella “Ne vem, če sem v redu”
Younite “The Cure”
Klarity “Diham”
Parvani Violet “Cupid”
Saška “Še kar lovim tvoj nasmeh”
Marmoris “Moj pristan”
Pia Nina “Tukaj in zdaj”
Alfirev “Črno bela lika”
Lana Hrvatin “Dream”
Astrid in Avantgarden “Sing to Me”

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

EMA 2020EMA 2020 will be the 24th edition of the Slovenian national final format Evrovizijska Melodija (EMA). The competition will be used by RTV Slovenija to select Slovenia’s entry for the Eurovision Song Contest 2020.

Competing entries: Artists and composers were able to submit their entries to the broadcaster between 1 August 2019 and 18 November 2019.

 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Slovenia (Semi-final ):

Points awarded to Slovenia (Final):

3.2.2.Points awarded by Slovenia (Semi-final ):

Points awarded by Slovenia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Slovenia (Semi-final ):

Split voting results from Slovenia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Zala Kralj & Gašper Šantl – “Sebi” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Sebi” – Zala Kralj & Gašper Šantl • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Svezia all’Eurovision Song Contest 2020

Eurovision Song Contest 2020

Country  Svezia 

National selection

Selection process Melodifestivalen 2020
Selection date(s) Semi-finals: 01.02.2020, 08.02.2020, 15.02.2020, 22.02.2020
Second Chance: 29.02.2020
Final:
07.03.2020

Host

Presenter(s) David Sundin, Linnea Henriksson, Lina Hedlund
Host broadcaster SVT

Participants

Number of entries  28
Selected entrant
Selected song
Selected songwriter(s)

Finals performance

Semi-final result
Final result

 Svezia in the Eurovision Song Contest (Predecessore—Successore►)

◄2019 John Lundvik – “Too Late for Love” • 2020 – “”  • 2021►

Svezia participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Swedish national broadcaster, Sveriges Television AB (Sweden’s Television – SVT) organised the national final Melodifestivalen 2020 in order to select the Swedish entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

Melodifestivalen 2020: Melodifestivalen 2020 will be the 60th edition of the Swedish music competition Melodifestivalen. It will be held between 1 February and 7 March, 2020. Presenters for the edition will be Lina Hedlund, David Sundin and Linnea Henriksson. The winner of the competition will represent Sweden in the Eurovision Song Contest 2020 in Rotterdam. The competition will be broadcast on SVT.

One singer has already been confirmed, Amanda Aasa the first runner-up of the Sveriges Radio P4 show, P4 Nästa.

Format

Competition Schedule

Show Date City Venue
Semi Final 1 1 February 2020 Linköping Saab Arena
Semi Final 2 8 February 2020 Gothenburg Scandinavium
Semi Final 3 15 February 2020 Luleå Coop Norrbotten Arena
Semi Final 4 22 February 2020 Malmö Malmö Arena
Second Chance Round 29 February 2020 Eskilstuna STIGA Sports Arena
Final 7 March 2020 Solna, Stockholm Friends Arena

PresentersOn 3 September 2019, Lina Hedlund (Lina Maria Hedlund), David Sundin (David Kai Lennart Abel Baker Sundin) and Linnea Henriksson (Ellen Linnea Petrea Henriksson) were announced as the presenters for the 60th edition of Melodifestivalen.

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

P4 Nästa (under 2008-2016 Svensktoppen nästa) är ett musiktävlingsprogram i Sveriges Radio P4 och en rikstäckande talangjakt sedan 2008. Målsättningen med tävlingen är att hitta nya artister och nyskriven musik för framtiden. Samtliga 25 P4-distrikt deltar i tävlingen där vart och ett av distrikten utser en vinnare. Därefter utser en jury, tillsatt av Sveriges Radio, åtta av dessa bidrag som får tävla i en final. Vinnarartisten får sedan sin låt testad i radioprogrammet Svensktoppen. Under några år erbjöd Sveriges Television vinnarartisten en plats i kommande Melodifestivalen. Svensktoppen nästa genomfördes första gången år 2008 och har producerats varje år sedan dess.

Artist Låt P4-distrikt
Faith Kakembo “Through fire and rain” P4 Jönköping
Hildur Höglind “Further apart” P4 Dalarna
Julma (Torbjörn Emmoth, Jan Johansson, Simon Wilhelmsson, Daniel Snell, elgitarr och Peter Fredriksson)  “Om du bara hade lyssnat” P4 Norrbotten
Josephine Hansson  “Om du var min” P4 Malmöhus 
Lazy Afternoon (Pontus Nordborg, Lasse Johansson, Jörgen Ahlqvist, Christina Säfsten, Stefan Magnusson, Bo Ahlbertz och Maria Nordseth)  “Make love real” P4 Gotland
Zara & Jessica (Zara Kronvall Sigfridsson och Jessica Wetterstrand Sjöberg)  “Dansar med vinden” P4 Kristianstad
Gjenita (Gjenita Bekteshi) “Got you on my mind” P4 Halland
Hugo Andersson “Lovenote” P4 Jönköping
Amanda Aasa “Gå hem” P4 Västernorrland
Grass (Sam Alaish och Sebastian Öster) “Animal” P4 Örebro
Zulueta (Benjamin och Sebastian Edman, Linus Jonsheden och Arvid Josteus) “King of the ocean” P4 Kronoberg
MAYA (Maya Arctaedius) “Nej” P4 Västerbotten
Moving to Ashbury (Mathias Helsing Andersson och Elias Glad) “Out of Control” P4 Västmanland
Max Jeansson “Vi gör ingenting” P4 Kalmar
Tova Glyt “No ordinary girl” P4 Jämtland
Tim Lööv “All i need is you” P4 Stockholm
Theo Blixth “Smile” P4 Väst
Bürner (Mats Thuressons, Björn Ohlson och Jan (Janne) Andersson) “Hey-Hey” Östergötland
Vilma Flood  “Hands of Fate” P4 Dalarna
Browsing Collection (Moa Lenngren, Carolina Karlsson, Mimi Brander och Nora Lenngren) “Oh no” P4 Väst
Curt Hallqvist’s orkester (Gunilla Ståhlberg, Micke Hallqvist och Patric Dimander) “Dina ögon” P4 Uppland
Valter Nilsson “Friday night lights” P4 Göteborg
SOFIAA (Sofia Sjöö) “Andas” P4 Stockholm
Linn Wikblad “Better” P4 Gävleborg
Hildur Höglind (Hildur Höglind, Daisy Dehlén, Sven-Gunnar Petersson, Kristofer Johansson, Niclas Höglind och Sara Höglind) “Further apart” P4 Blekinge

Final

Nr Artist Låt Låtskrivare

(text och musik)

Placering
1 Faith Kakembo “Through fire and rain” Johannes Häger oplacerad
2 Hildur Höglind “Further apart” Joakim Budee, David Alexander Lomelino oplacerad
3 Hugo Andersson “Lovenote” Hugo Andersson, Rasmus Gustafsson oplacerad
4 Amanda Aasa “Gå hem” Amanda Aasa, Siri Jansson, Erik Grahn oplacerad
5 Zulueta “King of the ocean” Benjamin Edman oplacerad
6 Tova Glyt “No ordinary girl” Tova Glyt oplacerad
7 Tim Lööv “All I need is you” Tim Lööv 1
8 Browsing Collection “Oh no” Moa Lenngren, Carolina Karlsson, Mimi Brander, Nora Lenngren oplacerad

Artist Song Songwriter(s)
Albin Johnsén “Livet börjar nu” Robin Stjernberg, Albin Johnsén, Gino Yonan
Amanda Aasa “Late” Amanda Aasa, Siri Jansson, Erik Grahn, Alex Shield
Anis don Demina “Vem är som oss” Anderz Wrethov, Johanna Elkesdotter Wrethov, Anis Don Demina, Robin Svensk
Anna Bergendahl “Kingdom Come” Bobby Ljunggren, Thomas G:son, Erik Bernholm, Anna Bergendahl
Dotter “Bulletproof” Dino Medanhodzic, Johanna Jansson, Erik Dahlqvist
Drängarna “Pisa och dräng” Anders Wigelius, Robert Norberg, Jimmy Jansson
Ellen Benediktson & Simon Peyron “Surface” Paul Rey, Laurell Barker, Anderz Wrethov, Sebastian von Koenigsegg, Ellen Benediktson
Faith Kakembo “Crying Rivers” Jörgen Elofsson, Liz Rodrigues
Felix Sandman “Boys with Emotions” Tony Ferrari, Parker James, Peter Thomas, Philip Bentley, Nicki Adamsson, Felix Sandman
Frida Öhrn “We Are One” Frida Öhrn, Hampus Eurenius, Nicklas Eklund
Hanna Ferm “Brave” David Kjellstrand, Jimmy Jansson, Laurell Barker
Jakob Karlberg “Om du tror att jag saknar dig” Nanne Grönvall, Isak Hallén, Henrik Moreborg, Jakob Karlberg
Klara Hammarström “Nobody” Erik Smaaland, Palle Hammarlund, Klara Hammarström
Linda Bengtzing “Alla mina sorger” Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Adam Jönsson, Linda Bengtzing
Malou Prytz “Ballerina” Thomas G:son, Peter Boström, Jimmy Jansson
Mariette “Shout It Out” Thomas G:son, Cassandra Ströberg, Alex Shield, Mariette Hansson
Méndez feat. Alvaro Estrella “Vamos amigos” Palle Hammarlund, Jimmy Jansson, Jakke Erixson, Leo Mendéz
Mohombi “Winners” Jimmy Jansson, Mohombi Moupondo, Palle Hammarlund
Nanne Grönvall “Carpool Karaoke” Nanne Grönvall, Peter Grönvall
OVÖ “Inga problem” Nicholas Frandsen, Lukas Nathanson, Jean-Willy Akofely, Nickie Osenius Kouakou
Paul Rey “Talking in My Sleep” Paul Rey, Lukas Hällgren, Alexander Standal Pavelich
Robin Bengtsson “Take a Chance” Jimmy Jansson, Karl-Frederik Reichhardt, Marcus Winther-John
Sonja Aldén “Sluta aldrig gå” Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Sonja Aldén
Suzi P “Moves” Joy Deb, Suzi Pancekov, Aniela Eklund, Malou Ruotsalainen, Chanel Tukia, Kenny Silverdique
The Mamas “Move” Melanie Wehbe, Patrik Jean, Herman Gardarfve
Thorsten Flinck “Miraklernas tid” Thomas G:son
Victor Crone “Troubled Waters” Dino Medanhodzic, Benjamin Jennebo, Victor Crone
William Strid “Molnljus” Markus Lidén, Christian Holmström, David Kreuger, William Stridh

2.1.1.Semi-finals:

Semi Final 1The first semi final will take place on the 1st of February 2020 at the Saab Arena in Linköping.

Draw Artist Song Votes Place Result
Round 1 Round 2 Total
Malou Prytz “Ballerina”
Felix Sandman “Boys with Emotions”
OVÖ “Inga problem”
The Mamas “Move”
Suzi P “Moves”
Sonja Aldén “Sluta aldrig gå”
Robin Bengtsson “Take a Chance”

Semi Final 2The second semi final will take place on the 8th of February 2020 at the Scandinavium arena in Gothenburg.

Draw Artist Song Votes Place Result
Round 1 Round 2 Total
Linda Bengtzing “Alla mina sorger”
Dotter “Bulletproof”
Anna Bergendahl “Kingdom Come”
Thorsten Flinck “Miraklernas tid”
Klara Hammarström “Nobody”
Paul Rey “Talking in My Sleep”
Méndez feat. Alvaro Estrella “Vamos amigos”

Semi Final 3The third semi final will take place on the 15th of February 2020 at the Coop Norrbotten Arena in Luleå.

Draw Artist Song Votes Place Result
Round 1 Round 2 Total
Faith Kakembo “Crying Rivers”
Amanda Aasa “Late”
Albin Johnsén “Livet börjar nu”
Drängarna “Piga och dräng”
Mariette “Shout It Out”
Anis don Demina “Vem är som oss”
Mohombi “Winners”

Semi Final 4The fourth semi final will take place on the 22nd of February 2020 at the Malmö Arena in Malmö.

Draw Artist Song Votes Place Result
Round 1 Round 2 Total
Hanna Ferm “Brave”
Nanne Grönvall “Carpool Karaoke”
William Strid “Molnljus”
Jakob Karlberg “Om du tror att jag saknar dig”
Ellen Benediktson & Simon Peyron “Surface”
Victor Crone “Troubled Waters”
Frida Öhrn “We Are One”

Second Chance RoundThe Second Chance Round (Andra Chansen) will take place on the 29th of February 2020 at the Stiga Sports Arena in Eskilstuna. This is the first time in the history of the competition that the city will host a Melodifestivalen round.

2.1.2.Final. The Final will take place on the 7 March 2020 at the Friends Arena in Stockholm.

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Svezia (Semi-final ):

Points awarded to Svezia (Final):

3.2.2.Points awarded by Svezia (Semi-final ):

Points awarded by Svezia (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Svezia (Semi-final ):

Split voting results from Svezia (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 John Lundvik – “Too Late for Love” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “Too Late for Love” – John Lundvik • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Svizzera all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Svizzera
National selection
Selection process Internal selection
Selection date(s) Artist:
Song:
Host
Presenter(s)
Host broadcaster – Venue
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Svizzera in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Luca Hänni – “She Got Me” • 2020 – “”  • 2021►

Switzerland participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . was selected internally by the Swiss national broadcaster, Swiss Broadcasting Corporation (Schweizerische Radio- und Fernsehgesellschaft, Société suisse de radiodiffusion et télévision, Società svizzera di radiotelevisione, Societad Svizra da Radio e Televisiun – SRG SSR «Schweizer Radio und Fernsehen (SRF), Radio télévision suisse (RTS),  Radiotelevisione svizzera di lingua italiana (RSI), Radiotelevisiun Svizra Rumantscha (RTR)») to represent Switzerland in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Internal selection: 

2.1.1.Format:

2.2.Final selection:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Svizzera (Semi-final ):

Points awarded to Svizzera (Final):

3.2.2.Points awarded by Svizzera (Semi-final ):

Points awarded by Svizzera (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Svizzera (Semi-final ):

Split voting results from Svizzera (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2019 Luca Hänni – “She Got Me” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2019 “She Got Me” – Luca Hänni • 2020 – “” • 2021►

 

  •  Ucraina all’Eurovision Song Contest 2020
Eurovision Song Contest 2020
Country  Ucraina
National selection
Selection process Vidbir 2020 (Відбір 2020)
Selection date(s) Semi-finals: 08.02.2020. 15.02.2020
Final: 22.02.2020
Host
Presenter(s) Serhij Prytula
Host broadcaster – Venue NTU / STB  – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute” (NTUU “KPI”), Kiev
Participants
Number of entries
Selected entrant
Selected song  “”
Selected songwriter(s)
Finals performance
Semi-final result
Final result
 Ucraina in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2018 MÉLOVIN – “Under the Ladder” • 2020 – “”  • 2021►

Ukraine participated in the Eurovision Song Contest 2020 with the song “”, performed by . The Ukrainian national broadcaster, National Public Broadcasting Company of Ukraine (Національна суспільна телерадіокомпанія України, Natsionalna Suspilna Teleradiokompaniya Ukrayiny UA: Суспільне мовлення / UA: Суспільне  – НСТУ / UA:PBC) organised the national final Vidbir 2020 in order to select the Ukrainian entry for the 2020 contest in Rotterdam, The Netherlands.

1.Background

2.Before Eurovision: 

2.1.Competing entries (Artist / Song / Composition / Lyrics): 

2.1.1.Semi-finals:

Night 1 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

Night 2 (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.1.2.Final (Draw / Artist / Song / Total / Place) – 

2.2.Promotion:

3.At Eurovision:

3.1.Semi-final:

3.2.Voting:

3.2.1.Points awarded to Ucraina (Semi-final ):

Points awarded to Ucraina (Final):

3.2.2.Points awarded by Ucraina (Semi-final ):

Points awarded by Ucraina (Final ):

3.2.3.Split voting results:

Split voting results from Ucraina (Semi-final ):

Split voting results from Ucraina (Final):

3.3.Artist: 

Background information

Birth name
Born
Genres
Origin
Occupation(s)
Years active
Labels

Eurovision Song Contest 2020 entry

Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)

Finals performance

Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄2018 MÉLOVIN – “Under the Ladder” • 2020 – “” • 2021►

3.3.Song

“”

Single by

Released
Format
Length
Label
Songwriter(s)
Producer(s)

Eurovision Song Contest 2020 entry

Country
Artist(s)
Language
Composer(s)
Lyricist(s)
Finals performance
Semi-final result
Semi-final points

Appearance chronology

◄ 2018 “Under the Ladder” – MÉLOVIN • 2020 – “” • 2021►

 

• Countries – Ritirati

  • Ungheria all’Eurovision Song Contest 2021
Ungheria in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 Joci Pápai – “Az én apám” • 2021 – “” • 2022►
  • Montenegro all’Eurovision Song Contest 2021
Montenegro in the Eurovision Song Contest (◄Predecessore—Successore►)
◄2019 D mol – “Heaven” • 2021 – “”  • 2022►